ZAKOŃCZENIE PROJEKTU „MŁODZI DLA ŚRODOWISKA”

W minionym tygodniu ukończyliśmy projekt ekologiczny, dofinansowany przez STAROSTWO POWIATOWE w Nakle „Młodzi dla środowiska”. Uroczyste zakończenie – wykład na temat sekretnego życia lasu – odbyło się w Muzeum Ziemi Szubińskiej z udziałem uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie.

Pogadankę poprowadził dr Piotr Szybowicz – wykładowca UKW w Bydgoszczy, a zarazem nauczyciel naszej szkoły. Po wysłuchaniu opowieści o lasach, uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w konkursie i wygrali wartościowe nagrody.

Celem projektu było uwrażliwienie młodzieży na problemy ekologiczne i zachęcenie do dbania o środowisko naturalne. Zrealizowaliśmy szereg działań uświadamiających dla uczniów: dla szkoły zakupiono kosze do segregacji odpadów, odwiedziliśmy Oczyszczalnię ścieków w Szubinie, zorganizowaliśmy wykłady ekologiczne wygłoszone przez pracowników UMK i UKW, a uczniowie kl. Ia skonstruowali hotelik dla owadów. We wrześniu wyjechaliśmy na wycieczkę od Parku Mużakowskiego i Geoparku Łuk Mużakowa(skarby UNESCO), aby podziwiać  obszary niezniszczone oraz poddane rekultywacji oraz zwiedziliśmy Wrocław.

„Wyszliśmy” również do społeczności lokalnej z akcją nasadzania drzewek przy Szkole Podstawowej nr 2 w Szubinie oraz organizując marsz ekologiczny ulicami Szubina, który miał zachęcić do zminimalizowania „produkcji” śmieci w gospodarstwach domowych.

Przy realizacji projektu otrzymaliśmy dofinansowanie ze STAROSTWA POWIATOWEGO w Nakle i wsparcie Nadleśnictwa Szubin, Oczyszczalni ścieków w Szubinie oraz Muzeum Ziemi Szubińskiej.

Realizowanie tego projektu z pewnością poszerzyło wiedzę i zaangażowanie społeczne licealistów.

A.Kasprzak