Kolejny wyjazd w ramach programu Erasmus+

Od 27 marca do 1 kwietnia grupa uczniów naszej szkoły realizowała w Chorwacji projekt „Śladami naszych przodków-europejskie regiony na przestrzeni czasu”.

Miejscem spotkania wszystkich uczestników wyjazdu był Zagrzeb, zwiedzanie którego rozpoczęliśmy od poznania historii placu Bana Jelačića oraz Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny –  której dwie neogotyckie dzwonnice stanowią symbol miasta. Kolejnym etapem spaceru po Zagrzebiu była Kamienna Brama, czyli element murów miejskich średniowiecznego centrum miasta, i Kościół św. Marka oraz Wieża Lotrščak z XIII w., skąd codziennie w samo południe rozbrzmiewa wystrzał z armaty. Pierwszy dzień chorwackiego wyjazdu zakończyliśmy w partnerskiej szkole, gdzie doświadczenia spaceru po Zagrzebiu opracowywaliśmy w aplikacji Dotstorming.

W drugim dniu pobytu zwiedziliśmy nadmorskie miasto Rijeka, czyli największy chorwacki port handlowy, rybacki i tranzytowy. To również prężny ośrodek naukowy ze słynnym uniwersytetem i wieloma  instytutami naukowo-badawczymi. W czasie zwiedzania miasta odwiedziliśmy m.in. Krzywą Wieżę – Kosi Toranj z 1377r.,Katedrę św. Wita, targ rybny, Muzeum Torpedy, Deptak Korzo z wieżą zegarową (Gradski Toranj), Sanktuarium Matki Bożej Trsatskiej i TwierdzęTrsat, z której można było podziwiać  piękny widok na miasto i Adriatyk.

Kolejny dzień spędziliśmy  w zagrzebskim Domu Europy, gdzie poszerzaliśmy wiedzę na temat funkcjonowania Unii Europejskiej. A w czasie wizyty w lokalnym muzeum zapoznaliśmy się z historią Chorwacji. Dzień zakończył Escape Tour po Starówce, w czasie którego rozszyfrowywaliśmy zagadki związane z historią Zagrzebia.

Czwarty dzień stanowił wyjazd do Varaždin. Po drodze zatrzymaliśmy się w Tech- Parku, instytucji realizującej unijne projekty w branży informatycznej. Varaždin to dawna stolica Chorwacji, która słynie z barokowej architektury i aniołów, które można spotkać w różnych jej zakątkach, bo Varaždin to „miasto, gdzie śpią anioły” . Starówka otoczona jest fosą a prowadzi do niej most zwodzony. Najsłynniejsza budowla miasta to XVII-wieczny pałac. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Zajeździe Etnograficzny, w którym zjedliśmy tradycyjny chorwacki obiad.  Przy granicy ze Słowenią zaś „zdobyliśmy” Trakošćan, zamek zbudowany w  XIV w. przez hrabiów Drašković.

Ostatni dzień upłynął nam na pracy w szkole – tworzyliśmy bowiem blog, w którym opisywaliśmy miejsca poznane w czasie pobytu w Chorwacji.

Kolejne wyjazdy w ramach projektu „Śladami naszych przodków-europejskie regiony na przestrzeni czasu” czekają nas w przyszłym roku szkolnym – z niecierpliwością na nie czekamy.

M. Piekarska