Wycieczka do Guben i Spreewald

W dniach 28-29 maja 2024r. grupa uczniów z klasy 2b oraz 2d naszego liceum udała się na wycieczkę do Guben i Spreewald w Niemczech. Wyjazd rozpoczął się zwiedzaniem Plastynarium w Guben. Muzeum to przedstawia historię budynku, jego właściciela oraz rozwój nauki w dziedzinie anatomii. Zwiedzający zapoznają się z każdym etapem preparacji ciała ludzkiego na potrzeby edukacyjne. Tak zwane plastynaty są eksponowane na wystawie Bodyworld i trafiają do największych uczelni medycznych na świecie. Można tu poznać również anatomię zwierzęcą, nie tylko poprzez stałą ekspozycję, ale też podglądając pracę zatrudnionych osób.

Ponadto młodzież zwiedziła samo miasto Guben, znajdujące się na granicy polsko-niemieckiej, a w nim słup dystansowy Poczty Polsko -Saskiej z herbami Polski i Saksonii z 1736r., kościół Dobrego Pasterza oraz willę fabrykanta Ludwiga Meyera, w której wyodrębniono Niemiecko- Słowiańskie Centrum Kultury.

Drugiego dnia wycieczki licealiści pojechali do Rezerwatu Biosfery Spreewald, wpisanego na listę UNESCO i nazywanego również „Niemiecką Wenecją”. Grupa popłynęła łodzią z Lubbenau do Lehde; obserwując zamieszkane tereny, użytki rolne oraz unikalną faunę i florę. Uczniowie dowiedzieli się faktów na temat otaczającego ich klimatu jak i specjałach regionu Spreewald. Jedną z specjalności kulinarnych są przetwory z ogórków.

Wycieczka była kształcącym i udanym wyjazdem, rozwijającym zainteresowania biologiczne i kulturowe młodzieży.

Maria Ryszewska, Alicja Płotka, Oliwia Sadowska