Wycieczka szubińskich licealistów

W ramach realizacji projektu dofinansowanego przez POWIAT NAKIELSKI „Młodzi dla środowiska” uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie odbyli wycieczkę krajoznawczo-kulturową do Parku Mużakowskiego i Wrocławia.

Pierwszy dzień pobytu – 26.09.2019r. poświęcony był zwiedzaniu 2 polskich skarbów UNESCO: Parku Mużakowskiego oraz Geoparku Łuk Mużakowa.

Park Mużakowski o powierzchni 800 hektarów leży na terytorium Polski i Niemiec,
a jego założycielem był Książę Hermann von  Pückler z Bad Muskau. W początkach XIX wieku rozpoczął tworzenie gigantycznego parku krajobrazowego,  którego realizację kontynuowano aż do wybuchu II Wojny Światowej. Dziś Niemcy i Polska prowadzą jego rewaloryzację. Piękno natury i architektura w parku zapierają dech
w piersiach.

Nieopodal parku krajobrazowego uczniowie przespacerowali się ścieżką geoturystyczną na terenie dawnej kopalni węgla brunatnego „Babina”. Geopark uważany jest za fenomen w świecie przyrody nieożywionej. Ślady wielkiego zagłębia przemysłowego widoczne są do dzisiaj w postaci jeziorek powstałych
w pokopalnianych nieckach i wyrobiskach. Jeziorka mają niespotykane barwy z uwagi na zawartość różnych związków chemicznych, co było okazją do przypomnienia wiadomości z chemii.

Rejony przygraniczne, mieszanka kultury polsko-niemieckiej z pewnością zainteresowały tych uczniów, którzy uczęszczają na warsztaty kulturowe
z j. niemieckiego. Było to niesamowitą okazją do poszerzenia wiedzy o Niemczech oraz zwiedzenia tak mało znanych zakątków naszego kraju.

Następną atrakcją wycieczki był nocleg w schronisku młodzieżowym, położonym
w Górach Kaczawskich – „Krainie wygasłych wulkanów”. Młodzież zastanawiała się, czy nie nocuje na jednym z kraterów ?

Następnego dnia – 27.09. wyruszyliśmy do Wrocławia, gdzie odbyliśmy dwugodzinny spacer po mieście z przewodnikiem. Wrocław, miasto wielu kultur, które w swej historii należało do kilku państw: Czech, Polski, Prus, Niemiec zwane jest „miastem spotkań”. Obowiązkowy punkt wizyty w tymże mieście to obejrzenie Panoramy Racławickiej, jednego z najwspanialszych dzieł kultury masowej XIX w., przedstawiające Bitwę pod Racławicami. „Wisienką na torcie” było jednak zwiedzanie centrum wody „Hydropolis”, nowoczesnego, interaktywnego muzeum, ukazującego wodę z różnych perspektyw. Pobyt w „Hydropolis” i pamiątkowe zdjęcia zakończyły projektową wycieczkę szubińskich licealistów. Wyjazd był okazją do nawiązania przyjaźni, szczególnie dla uczniów klas I.

A.Kasprzak