Biblioteka

kontakt: biblioteka@loszubin.pl 


Wieczór poetycki w RBP

W piątek 22.03. w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie odbył się wieczór poetycki, przygotowany przez Mirosława Rzeszowskiego. Swoją poezję prezentowało sześcioro poetów z regionu, a występ uświetniła grą na gitarze uczennica naszej szkoły Marta Halaburda z kl. II a.


Konkurs czytelniczy

Tak, jak w ubiegłym roku nasze liceum przystąpiło do Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego organizowanego przez Księgarnię Tuliszków. Tegoroczna edycja nosiła nazwę: „Co_Dziennik. Zaczytaj się… z Księgarnią Tuliszków!”
W fotorelacji przypominamy imprezy promujące czytelnictwo z Księgarnią Tuliszków

Uwaga NOWOŚCI 2023

Biblioteka szkolna wzbogaciła się o kolejne pozycje zakupione z funduszy pozyskanych z NPRCz. Książki te to w większości wybory uczniów, tym bardziej zapraszamy do odwiedzin w bibliotece i wypożyczania nowości📚


Narodowe Czytanie 2023
We wtorkowe popołudnie 7 listopada w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie wspólnie z młodzieżą z klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 1 i uczniami Zespołu Szkół w Szubinie wzięły udział w Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
„Nad Niemnem” to wydana w 1888 roku powieść społeczno-obyczajowa opowiadająca o polskiej historii, powstaniu styczniowym i … miłości.
Przedstawicielki naszej szkoły Aleksandra Bała, Lena Ciesielska, Martyna Jurek, Ada Pawlak, Aniela Torzewska, Julia Grabowska i Paulina Masiak zaprezentowały publiczności interpretację rozmów toczonych na dworze w Korczynie. Ich występ spotkał się uznaniem wyrażonym gromkim aplauzem publiczności.
Narodowe Czytanie to zapoczątkowana przez parę prezydencką Bronisława i Annę Komorowskich w 2012 roku akcja publicznego czytania fragmentów arcydzieł literatury polskiej. Dotąd czytano m.in. „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Qvo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, i „Balladynę” Juliusza Słowackiego.
Wszystkim wykonawcom gratulujemy wspaniałego czytania! Do zobaczenia za rok!

27.10 w bibliotece szkolnej odbyło się podsumowanie dwóch konkursów. Jednym z nich był projekt „Kasztany”, polegający na odwiedzinach w bibliotece i oszacowaniu liczby kasztanów w słoiku. W tym współzawodnictwie zwyciężyli: Róża Kuźniak 1m., Adam Boruch 2m. oraz Adrianna Pawlak 3m.
Zakończyliśmy także konkurs fotograficzny „Sleeveface” – Ubierz się w książkę – polegający na wykonaniu kreatywnej fotografii osoby częściowo zakrytej przez okładkę książki. Tu miejsca na podium zajęli: Adrianna Kuczera, Kacper Chróściński, Zofia Nowak – 1m.
Marta Nadolna i Michalina Draheim – 2m. oraz Filip Świtała – 3m.
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich uczniów zachęcamy do odwiedzin w bibliotece szkolnej.

„Ciuciubabka z książką”-wypożycz sobie niespodziankę na weekend.


Lekcja biblioteczna

Uczniowie kl 4c podczas lekcji bibliotecznej tworzyli dialogi za pomocą cytatów zdań wybranych z różnych książek zakupionych w ramach NPRCz.

Powstawały zaskakujące i zabawne wymiany zdań, które budowały akcje. Była to świetna okazja do zapoznania się z nowościami znajdującymi się w bibliotece szkolnej.


Nasza biblioteka pięknieje – akcja „Zielona biblioteka.”
Zapraszamy do wypożyczania nowości


Otrzymaliśmy wsparcie finansowe z NPRCz 2.0

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz  Ministerstwo Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
W ramach wsparcia otrzymaliśmy 15 000 zł. Otrzymane środki finansowe, zgodnie z celem programu, zostaną przeznaczone na zakup nowości wydawniczych, realizację działań promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz zakup nowych elementów wyposażenia biblioteki szkolnej.

Zgodnie z zaleceniami programowymi Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” biblioteka szkolna umożliwia czytelnikom wypożyczanie książek podczas wakacji po wcześniejszym umówieniu się z pracownikiem biblioteki poprzez wiadomość w dzienniku elektronicznym lub telefonicznie (52 384 39 42).

Raport o stanie czytelnictwa 2022

ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI !Promocja czytelnictwa
Szkoła wzięła udział w akcji „Nakręceni na czytanie z Księgarnią Tuliszków” dotyczącej promocji czytelnictwa.
Film konkursowy nakręcił i zmontował uczeń klasy Id Hubert Lisiecki.
W filmie wystąpili uczniowie klas Id i Ia: Oliwia Sztok, Dominika Kwasek, Ola Mylcarek, Igor Konieczka, Julia Schewe, Martyna Miziuła, Kinga Wąsikowska, Martyna Biniecka i Anna Harenda. Wykorzystano pomysł p. Marzeny Rajmann – księgowej szkoły ❤

Nakręceni na czytanie z Księgarnią Tuliszków


Biblioteka wspiera Ukrainę. Przydatne linki:

https://bibliotekidlaukrainy.org.pl/jezyk-ukrainski/

https://bibliotekidlaukrainy.org.pl/nauka-jezyka-polskiego/

https://bibliotekidlaukrainy.org.pl/ksiazki-w-jezyku-ukrainskim/


Zachęcamy do obejrzenia prezentacji.

Cytaty sławnych pisarzy

Sylwetki pisarzy

MATURZYSTO,
PONIŻEJ ZNAJDUJĄ SIĘ ADRESY STRON, KTÓRE MOGĄ CI SIĘ PRZYDAĆ.

www.cke.edu.pl  – strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

www.oke.edu.pl strona Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku

www.matura.pl

www.matura.oswiata.org.pl

www.pomaturze.pl

www.ninateka.pl – strona o kulturze polskiej: filmy, spektakle, dokumenty

www.wolnelektury.pl – darmowy dostęp do lektur szkolnych

www.pinakoteka.zascianek.pl – strona, na której znajdziesz reprodukcje największych arcydzieł malarstwa polskiego

www.culture.pl – portal kultury polskiej

www.pbi.edu.pl – polska biblioteka internetowa


Narodowe Czytanie w Rejonowej Bibliotece 2022


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

I Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego w Szubinie otrzymało dotację ze środków budżetu państwa w ramach realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” w roku 2020.
Aby wspierać rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zakupiono nowości wydawnicze, literaturę młodzieżową i lektury szkolne.
Polecamy i zachęcamy do wypożyczeń!

wykaz-zakupionych-nowości-wydawniczych-NPRCz


Akcja „Podziel się książką”

Podziel-się-książką


Polecamy nowości znajdujące się w naszej bibliotece

Polecamy-nowości

 


Regulamin biblioteki

Regulamin-bibliotekiUwolnij książkę

pobierz


Noc bibliotek

pobierz


Czytajpl

pobierz