Turystyka


„Poznaj, pókiś jeszcze młody
Co kochane było wprzody…
Dobrej sławy ojcowiznę”


Historia-Klub-Turystyczny


 

ROK 2024/2025

Wycieczka do Drezna 2-4 października 2024

W październiku, uczniowie klas turystycznych wzięli udział w trzydniowej wycieczce edukacyjnej, w ramach której odwiedzili Park Mużakowski, Drezno oraz Saksonię Szwajcarską.
Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w Parku Mużakowskim, jednym z największych XIX-wiecznych parków krajobrazowych Europy, wpisanym na listę UNESCO. Uczniowie spacerując po zaprojektowanych przez księcia Hermanna von Pückler-Muskau alejach, podziwili harmonię krajobrazu. Następnie udali się do Łęknicy, gdzie z wieży zamku podziwiali barwne jeziorka powstałe w nieczynnej kopalni węgla brunatnego „Babina”. Po południu młodzież dotarła do Żagania, gdzie zatrzymała się na nocleg. Miasto to jest znane z poaugustiańskiego klasztoru oraz pałacu Lobkowitzów.
Następny dzień uczniowie spędzili w Dreźnie, nazywanym „Florencją Północy” ze względu na swoją barokową architekturę. W pałacu Zwinger mieli okazję podziwiać kolekcję malarstwa w Galerii Malarstwa Starych Mistrzów, gdzie znajdują się dzieła takich artystów jak Rembrandt, Rubens, Rafael, Tycjan, Canaletto i Dürer. Następnie odbyli spacer po zabytkowym centrum miasta, odwiedzając Plac Teatralny z Operą Sempera, Kościółem Mariacki oraz Orszakiem Książęcy – freskiem przedstawiający władców Saksonii, w tym Augusta II Mocnego.
Ostatniego dnia grupa odwiedziła Pirnę – urokliwe miasteczko, w którym mieszkał słynny malarz Canaletto. Następnie wycieczka udała się do Konigstein – imponującej górskiej twierdzy nad Łabą. Uczniowie spacerowali po potężnych murach obronnych, podziwiając widoki na okoliczne wzgórza i rzekę.

Podczas wyjazdu uczniowie mieli zatem okazję poznać historię, sztukę i architekturę regionu, a także spędzić czas wśród malowniczych krajobrazów.

Licealiści w Londynie

Od 23-28 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Londynu, jednego z najbardziej fascynujących miast Europy. Wyjazd ten był nie tylko okazją do obejrzenia słynnych zabytków, ale także  możliwością do zanurzenia się w kulturze i codziennym życiu stolicy Wielkiej Brytanii.

Naszą wizytę rozpoczęliśmy od spaceru po Westminsterze, gdzie z bliska podziwialiśmy Big Bena, Opactwo Westminster oraz Parlament, a następnie zachwycaliśmy się panoramą miasta z perspektywy London Eye. Na Trafalgar Square, czyli w sercu kulturalnym Londynu, zwiedzaliśmy National Gallery.

Kolejny dzień upłynął na podziwianiu uroczystej zmiany warty przy Pałacu Buckingham i wizycie w Greenwich, gdzie stanęliśmy na południku 0°.  Zwieńczeniem dnia był rejs po Tamizie, podczas którego mogliśmy podziwiać  Katedrę św. Pawła, The Shard czy Tower Bridge.

W trakcie naszego pobytu nie mogliśmy pominąć najbardziej znanych brytyjskich muzeów, czyli Muzeum Brytyjskiego, Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Nauki

 Ostatni dzień zwiedzania rozpoczęliśmy od wizyty w Tate Modern, jednej z najbardziej znanych galerii sztuki współczesnej na świecie. Mieliśmy okazję zobaczyć prace takich artystów, jak Pablo Picasso czy Salvador Dali. Finalnym punktem naszej wycieczki był Tower of  London, jeden z najważniejszych symboli brytyjskiej historii, gdzie zobaczyliśmy nie tylko klejnoty koronne, ale także poznaliśmy mroczne historie twierdzy.

Spotkanie z kulturą kaszubską w „Wyspiańskim”
W ubiegły poniedziałek klasy turystyczne naszej szkoły miały przyjemność gościć panią Weronikę Mierzwińską, ekspertkę z dziedziny języka i kultury kaszubskiej, nauczycielkę języka kaszubskiego i polskiego, która poprowadziła warsztaty dla uczniów.
Młodzież z zainteresowaniem słuchała opowieści dotyczących bogatej tradycji, geografii i historii Kaszub. Uczniowie mogli też poznać elementy języka kaszubskiego, którym posługuje się druga co do wielkości mniejszość etniczna w Polsce.
Aurelia Kasprzak

ROK 2023/2024


Odkrywamy skarby przeszłości Pałuk – kwiecień 2024
Grupa uczniów klas Id, IId i Ie zwiedziła pałuckie zakątki. Pierwszy to Żnin- niepisana stolica Pałuk. W Muzeum Ziemi Pałuckiej obejrzeliśmy eksponaty wystawy etnograficznej, dowiedzieliśmy się o dawnych zwyczajach regionu i zaczerpnęliśmy gwary pałuckiej. Podziwialiśmy intarsje lokalnego artysty Edmunda Kapłońskiego i trofea mistrza w sportach motorowodnych, Waldemara Marszałka. Szczególną uwagę zwróciła wystawa maszyn drukarskich i opowieść o prężnie działającej firmie wydawniczej rodziny Krzyckich.
W Dworze Marzeń w Sielcu zapoznaliśmy się z sylwetką Józefa Unruga- admirała Marynarki Wojennej i obrońcy Wybrzeża we wrześniu 1939 r. Właścicielka dworu, Katarzyna Rodziewicz przywraca pamięć o niezłomnym bohaterze gromadząc w swojej posiadłości pamiątki po tym zasłużonym oficerze floty polskiej.
W Muzeum Kolei Wąskotorowej przenieśliśmy się do czasów parowozów a w sąsiadującym zamku tropiliśmy Diabła Weneckiego. Legenda głosi, że tak nazywany był budowniczy i władca zamku, Mikołaj Nałęcz.
Na koniec zwiedziliśmy kościół św. Mikołaja w Gąsawie. To XVII- wieczny obiekt drewniany położony na Szlaku Piastowskim. Odrestaurowane malowidła ścienne, zapomniane na 150 lat, można podziwiać dzięki kunsztownej pracy konserwatorskiej.
Opiekunowie wycieczki: J. Kozerewicz, M. Piekarska i G. Sergot
 
 
 
Licealiści w Muzeum Wodnik – kwiecień 2024
19 kwietnia grupa uczniów klasy IVa odwiedziła szubińskie muzeum „Wodnik”. Właściciel, pan Roman Berendt w ciekawy sposób opowiedział o swojej pasji i pokazał zgromadzone eksponat związane z nurkowaniem, m.in. kombinezony, maski tlenowe, odznaczenia, puchary i liczne zdjęcia. Prelegent omówił przebieg własnej kariery zawodowej, w której wykorzystywał umiejętności pracy pod wodą. Pan Roman był m.in. pracownikiem Państwowej Straży Pożarnej, a obecnie szkoli przyszłych płetwonurków. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała opowieści pana Berendta i zadała wiele pytań, na które uzyskała wyczerpujące odpowiedzi.

Joanna Kozerewicz

Wycieczka do Warszawy –  marzec 2024
Uczniowie naszego liceum udali się z wycieczką edukacyjną do Warszawy. W pierwszej części wyjazdu grupa zwiedziła Starówkę z Zamkiem Królewskim, Kolumną Zygmunta III Wazy, Barbakanem, Bazyliką Archikatedralną oraz rynkiem. Następnie uczestnicy wycieczki udali się pod Grób Nieznanego Żołnierza, przechodząc obok Pałacu Prezydenckiego. Historię zabytków przybliżył im certyfikowany przewodnik. Po krótkiej przerwie na posiłek młodzież zwiedziła Muzeum Żydów Polskich „Polin”, tam uczestnicy wyjazdu poznali ponad tysiącletnią historię Żydów w Polsce. Niewątpliwą atrakcją dla uczniów były odwiedziny w Centrum Nauki Kopernik, gdzie szczególne zainteresowanie wzbudziło zagadnienie sztucznej inteligencji i zastosowanie robotów i najnowszych wynalazków w ważnych dziedzinach wiedzy, np. technice i medycynie. Wyjazd do stolicy był również dobrą okazją do integracji uczniów i nauczycieli. Wycieczkę zorganizowała nauczycielka historii Joanna Biernacka-Kozerewicz.

Aurelia Kasprzak

 
Klasa turystyczna w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bydgoszczy –  marzec 2024
Uczniowie kl. 2d wraz z wychowawczynią odwiedzili Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Bydgoszczy. Wycieczka miała charakter edukacyjno – integracyjny. Klasa 2d o profilu turystycznym miała okazję poznać postać Mariana Rejewskiego, pochodzącego z Bydgoszczy polskiego matematyka i kryptologa, który w 1932r. złamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy. Następnie uczniowie mogli zrelaksować się przy grach planszowych i edukacyjnych w j. niemieckim, angielskim czy hiszpańskim, którymi dysponuje biblioteka. Niewątpliwą atrakcją pobytu był Escape Room, gdzie młodzież w małych grupach rozwiązywała zagadki logiczne i matematyczne, aby odnaleźć klucz do wyjścia. Bardzo dziękujemy Paniom pracującym w PBW za dzień pełen nowych doświadczeń, niezapomnianych wrażeń, i życzliwe przyjęcie.
 
Klasa turystyczna z wizytą w Bydgoszczy- grudzień 2023
W Centrum Informacji Turystycznej na Starym Rynku zapoznaliśmy się z pracą w sektorze turystycznym. Pracownik biura opowiedział o wyzwaniach podczas opracowywania nowych szlaków turystycznych i tworzeniu materiałów promocyjnych. Przedstawił statystyki dotyczące zmieniających się trendów w prężnie rozwijającej się branży turystycznej.
Obejrzeliśmy również kultową wystawę „NIECH SIĘ ŚWIĘCI. BYDGOSZCZ W PRL-u” w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Spichrzach nad Brdą.
Ekspozycje przybliżyły klimat minionej epoki dzięki unikatowym zdjęciom i autentycznym przedmiotom. Szczególnie spodobał nam się zaaranżowany wigilijny stół i kącik z zabawkami retro. Po burzliwych czasach PRL-u, nostalgicznie oprowadziła nas kustosz muzeum Anna Nadolska.
 
Spotkanie z podróżnikiem – grudzień 2023
Tuż przed świętami, 19 grudnia, w naszej szkole odbyło się spotkanie z podróżnikiem Szymonem Springerem, a poświęcone było jego podróży do Szkocji.
W spotkaniu brały udział klasy o profilu turystycznym. Szymon Springer, były uczeń szubińskiego liceum, przedstawił swoją dwutygodniową wyprawę, podczas której przemierzył dystans 400 km pieszo. Ten piękny kraj jest najmniej zaludnionym w Europie, na jednego mieszkańca przypadają 2 owce, obszar jest bardzo wyludniony, a mieszkańcy sympatyczni i otwarci.
Cała wyprawa została przygotowana samodzielnie. Podróżnicy przemierzali ok. 30 km dziennie, bywało, że musieli przejść przez bagna, strumienie, a nawet rzeki, nocowali pod namiotem, samodzielnie przyrządzali posiłki. Przygotowywanie takiej wyprawy jest bardzo emocjonujące, lecz wymaga przemyślenia i dobrej logistyki. Już choćby warunki podłogowe w Szkocji mogą zakłócić zdobycie celu. Szymon zwrócił uwagę na zrównoważone podróżowanie, zabieranie ze sobą śmieci, aby zostawić środowisko w nienaruszonym stanie. Rozległość terenu w Szkocji, idylliczne miejsca, brak zasięgu umożliwiały odpoczynek psychiczny.
Z pewnością Szymon Springer zagości u nas powtórnie i opowie o niejednej wyprawie.
Wydarzenie zorganizowała pani Magdalena Piekarska, nauczycielka j. angielskiego i logistyki w turystyce.
A. Kasprzak
Wycieczka do Berlina – grudzień 2023 
Grudzień nieodłącznie kojarzy się z Bożym Narodzeniem i związanymi z tym świętem tradycjami. Jedną z nich jest odwiedzanie jarmarków, dlatego też 1 grudnia uczniowie klas drugich mieli okazję wyjechać do Berlina, aby wczuć się w klimat Świąt panujący za naszą zachodnią granicą. Młodzież odwiedziła dwa z najbardziej rozpoznawalnych, spośród czterdziestu, jarmarków w stolicy Niemiec. Dla mieszkańców jest to przede wszystkim znakomita okazja do spotkań towarzyskich po pracy, a dla przyjezdnych atrakcja turystyczna.

Będąc w takim miejscu, należy skosztować regionalnych przekąsek z kiełbasek, kapusty, pieczonych kasztanów, orzechów i innych smakołyków oraz nabyć wyroby rękodzielnicze. Uczniowie odwiedzili również Muzeum Techniki.

Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie najważniejszych miejsc w sercu Berlina, między innymi Placu Aleksandra, Bramy Brandenburskiej, Pomnika Pomordowanych Żydów Europy, gmachu Parlamentu Niemiec.

Mimo mroźnej pogody, wszyscy z radością nie tylko podziwiali wspaniałe obiekty tego najludniejszego miasta Unii Europejskiej, ale także delektowali się wystrojem i atmosferą jarmarków.

J. Stefaniak -Szmyt


Pałuki  – nasza mała ojczyzna – październik 2023
6 października uczniowie naszego liceum odkrywali swoją małą ojczyznę – Pałuki.
Na początku wycieczki do Żnina zwiedziliśmy stającą w centrum miasta, a wzniesioną w latach 1447-1500, wieżę ratuszową, gdzie obejrzeliśmy między innymi: fragment rurociągu z 1528 roku oraz rekonstrukcje sali obrad dawnej rady miejskiej i skarbca miejskiego z wagą oraz fragment drewnianej rury wodociągowej z 1528 roku.
W Muzeum Ziemi Pałuckiej zapoznaliśmy się z wystawą etnograficzną dokumentującą życie na Pałukach na przełomie XIX i XX wieku oraz zwiedziliśmy ekspozycję na temat historii żnińskiego drukarstwa. To w Żninie narodziła się polska prasa kolorowa, na czele z czasopismem „Moja Przyjaciółka” (1934-1939), które następnie przemianowano na „Przyjaciółkę” (1948).
W piwnicach budynku znajduje się Muzeum Sportów Motorowodnych, gdzie poznaliśmy historię mistrzów świata i Europy: Waldemara Marszałka i Tadeusza Haręzy. Od ponad 30 lat w mieście organizowane są mistrzostwa świata i Europy w sportach motorowodnych różnych klas.
Ze Żnina udaliśmy się do pobliskiego Januszkowa, w którym urodził się Klemens Janicki – Janicjusz (1516-1543). We wsi znajduje się pomnik upamiętniający tego wybitnego poetę polskiego renesansu. To tam zapoznaliśmy się z utworem, który napisał umierając w wieku 27 lat.
VII – De se ipso ad posteritatem, cum in summo vitae discrimine versaretur, quod tamen evaserat (Elegia VII O sobie samym do potomności).
Si quis eris olim nostri studiosus, ob idque
Nosse voles vitae fata peracta meae,
Perlege, quae propere dictavi carmina, cum me
Hydrops Lethaeis iam dare vellet aquis (…).
Ty, co pomyślisz o mnie i zapragniesz
Kiedyś, w przyszłości, poznać moje życie,
Przeczytaj wiersze dyktowane spiesznie,
Gdy mnie puchlina spychała w toń Lete (…).

 
Najpierw mała ojczyzna- Światowy Dzień Turystyki 2023

27 września z okazji Światowego Dnia Turystyki klasy turystyczne naszego liceum udały się na grę miejską ulicami Szubina. Trasa wiodła Winnicą w kierunku ruin zamku.
Na podstawie fotografii niewielkich fragmentów obiektów uczestnicy musieli odnaleźć żądane miejsca i połączyć je z odpowiednim opisem. Celem gry było  poznanie przez uczniów  ciekawych miejsc w mieście. W następnych miesiącach gry miejskie zorganizowane zostaną w innych rejonach Szubina.

A. Kasprzak


Anne Frank Friedenstage – Bergen 2023
Od 19 do 24 września młodzież z naszego liceum uczestniczyła w niemieckim Bergen w Dniach Pokoju Anny Frank . Specjalnie na tę okazję uczniowie przygotowali oparty na Dzienniku Anny Frank musical Liebe Kitty. Dzięki zaangażowaniu młodzieży i profesjonalnym instruktorom z Teatru w Celle przedstawienie wypadło znakomicie i spotkało się z gorącym aplauzem zgromadzonej w Stadthaus w Bergen międzynarodowej publiczności.
Podczas kilkudniowego pobytu w Bergen uczniowie nie tylko uczestniczyli w próbach do spektaklu, ale również zwiedzali okolice. Odwiedzili piękne miasto Celle z zamkiem, synagogą i licznymi domami z muru pruskiego oraz teren byłego obozu koncentracyjnego Bergen – Belsen, w którym zginęła Anna Frank.
Młodzi ludzie z Niemiec, Holandii, Czech i Polski mieli okazję poznać się, wymienić doświadczenia oraz jaki podszkolić znajomośc języków obcych.
Wyjazd został sfinansowany przez Fundację Konrada Adenauera, miasto Bergen, Powiat Nakielski i Burmistrza Szubina.

B.Kowalska



ROK 2022/2023


Wizyta uczniów klasy turystycznej w pałacu w Zalesiu

Na zaproszenie państwa Oczkowskich, uczniowie klasy Id gościli w progach pałacu w Zalesiu. Gospodyni pałacu, pani Silvana Oczkowska, przybliżyła uczestnikom wycieczki jego historię i oprowadziła ich po dawnym folwarku oraz parku otaczającym dwór. Uczniowie dowiedzieli się także, jak funkcjonuje rejestr zabytków i jaką ochroną otaczane są zabytki w Polsce.

Źródła historyczne podają, że pałac, gorzelnię i inne budynki gospodarcze w Zalesiu wybudował około 1869 roku Karol Goetlib Kiehn.  Po zakończeniu II wojny światowej właściciele zostali zmuszeni do opuszczenia majątku, który w sierpniu 1946 roku stał się własnością Skarbu Państwa. Obecnie zespół pałacowo-parkowy jest własnością prywatną państwa Oczkowskich, którzy otoczyli zabytek troską i postarali się przywrócić mu dawną świetność. Dzisiaj majątek funkcjonuje jako Agroturystyka Pałac Jasminum i tętni życiem.

M.Piekarska

 

Wycieczka uczniów klasy turystycznej po Pałukach

Kolejnym miejscem na trasie wycieczki był urokliwy drewniany kościół pw.  św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim, który powstał w  XIV wieku, a jego historię opowiedział uczestnikom wyjazdu przewodnik z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Wyjazd zakończył się atrakcją przyrodniczą, czyli skrzyżowaniem rzek Nielby z Wełną, które powstał około 1830 roku w wyniku prac melioracyjnych prowadzonych przez cystersów.

M. Piekarska

 

 

 

 

Wycieczka do Gdańska

Wyjazd do Krakowa i Oświęcimia


ROK 2021/2022

Wyjazd do teatru do Gniezna

WYCIECZKA-DO-ŁODZI-I-KŁODAWY


ROK 2020/2021

czas pandemii…


2019/2020

„MŁODZI DLA ŚRODOWISKA”

Wizyta-licealistów-w-oczyszczalni-ścieków

Wycieczka-do-Parku-Mużakowskiego

Happening-szubińskich-licealistów

ZAKOŃCZENIE-PROJEKTU-Młodzi-dla-środowiska


2018/2019

EuroWeek

Szubińscy-licealiści-w-Berlinie

CIEKAWE MIEJSCA REGIONU

Poznaj-najbliższą-okolicę

Spacer-po-Nakle

WYCIECZKA-do-ŁODZI

WYJAZD-do-KCYNI-ŻURAWI

WIZYTA-w-MUZEUM-ZIEMI-SZUBIŃSKIEJ