Piotr Szybowicz

Absolwent roku 1998. Doktor Piotr Szybowicz jest historykiem szachów naszego regionu, a także poprzez swoją szachową działalność sam tworzy historię królewskiej gry w województwie kujawsko-pomorskim.

W latach 1994-1998 uczęszczał do naszego liceum. Potem podjął studia wyższe na kierunku historia ze specjalizacją nauczycielską na Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (Wydział Humanistyczny). Ukończył również studia licencjackie na kierunku biologia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (Wydział Nauk Przyrodniczych).

W 2015 roku obronił pracę doktorską pt. Sport szachowy na Pomorzu i Kujawach w latach 1945-1989.

Obecnie pracuje jako nauczyciel szachów i warcabów stupolowych w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bydgoszczy, a od roku akademickiego 2014/2015 jest  wykładowcą szachów na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Był członkiem Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz klubu szachowego AZS Wyższa Szkoła Pedagogiczna, AZS Akademia Bydgoska i AZS UKW Bydgoszcz, a także klubu Baszta Żnin, z którym w 2003 roku brał udział w rozgrywkach drużynowych mistrzostw Polski – II ligi szachowej. Obecnie jest instruktorem sportu szachowego oraz  posiada uprawnienia sędziego szachowego, a od 2013 roku jest także sędzią warcabowym (warcaby stupolowe). Od 2012 roku pełni funkcję sekretarza Zarządu Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego.

Sam posiada normę szachową kandydata na mistrza – I+ i IV kategorię warcabową (warcaby stupolowe). Jest autorem wielu artykułów do szachowych czasopism specjalistycznych, a w 2006 roku ukazała się drukiem praca jego autorstwa pt. „Królewska Gra. Sport szachowy w województwie pomorskim w latach 1920-1939.

Administruje największą stroną internetową poświęconą szachom w województwie kujawsko-pomorskim zawierającą obok aktualności z życia szachowego regionu, także materiały historyczne oraz stroną internetową „Szachy w Szubinie”. Jest również administratorem czołowej strony internetowej warcabowej w województwie. Niewątpliwie to największy organizator życia szachowego w województwie kujawsko-pomorskim, m.in. zorganizował turniej szachowy z największą liczbą uczestników w historii Bydgoszczy przybyłych z całej Polski, 5 turniejów FIDE (zgłoszone do Światowej Federacji Szachowej), LXV mistrzostwa województwa – Szubin, Drużynowe Mistrzostwa Województwa w Szachach Szybkich czy  II Festiwal Gier Umysłowych.  Współorganizował Żywe Szachy na Starym Rynku w Bydgoszczy w ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki.Wychował kilkudziesięciu medalistów mistrzostw województwa juniorów (szachy, warcaby stupolowe) – 90% w kategorii dziewcząt oraz finalistów mistrzostw Polski juniorów, mistrzów Bydgoszczy. Poza tym, 3-krotnie uczestniczył w ogólnopolskim dziewięcioboju nowoczesnym  szachy, tenis stołowy, pływanie 100 m, duatlon – bieg 800 m i kolarstwo 5 km, bieg 100 m, rzut oszczepem, skok w dal, podnoszenie ciężarów).

Fotografuje życie szachowe KPZSzach, ale również jest fotografem amatorem regionu Pałuk i Kujaw (przede wszystkim dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego gmin powiatu nakielskiego i żnińskiego). Swoje zdjęcia prezentuje na stronie internetowej „Szubin i okolice”. Łącznie na własnych 5 stronach internetowych opublikował już starannie wyselekcjonowanych – ok. 57 500 fotografii.

Na pytanie, czym się interesuje, odpowiedział:

„Moje  zainteresowania obejmują przede wszystkim zagadnienia takie jak: historia Polski 1945-1989, historia polskiego sportu, historia szachów, biologia głównie w zakresie zoologii – gromady Płazy (Amphibia) Rząd – Bezogonowe (Anura).