Realizacja projektu „Kreatywnie i zdrowo”

W ramach projektu „Kreatywnie i zdrowo”, dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią, uczniowie naszego liceum odwiedzili pasiekę pana Ireneusza Echausta. W trakcie wizyty obserwowali nie tylko  życie pszczół w ulu, ale wysłuchali także opowieści o produkcji miodu i wykorzystaniu w apiterapii produktów z nim związanych – pyłku kwiatowego, propolisu oraz mleczka, jadu i wosku pszczelego.

Realizując projekt, licealiści zwiedzili także oczyszczalnię ścieków w Szubinie, gdzie mieli okazję zapoznać się z procesami technologicznymi w niej stosowanymi oraz uczestniczyć w warsztatach mikroskopowania i oznaczania metali w wodzie przy pomocą nowoczesnego sprzętu wykorzystywanego w codziennej pracy oczyszczalni.

Sporą atrakcją dla uczniów były, realizowane w ramach projektu, warsztaty wytwarzania ekologicznych mydełek glicerynowych z dodatkiem zebranych wcześniej ziół, kwiatów czy ziaren zbóż. Przygotowane mydełka zostały wręczone nauczycielom i pracownikom szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Uczniowie nasadzili także na terenie szkoły zioła, aby móc je wykorzystać w kolejnych działaniach podejmowanych w ramach projektu „Kreatywnie i zdrowo”.

A.Kasprzak