Cordoba, Hiszpania
marzec 2024
Dzień pierwszy
Pierwszy dzień mobilności Erasmus+ w Hiszpanii za nami. Zostaliśmy ciepło przywitani przez uczniów i nauczycieli szkoły w Villarrubia. Nasze spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia krótkiej inscenizacji najbardziej znanej powieści o Don Kichocie Miguela de Cervantesa . Następnie uczniowie opowiedzieli o szkole, najbliżej okolicy i jej zabytkach. Na zakończenie wzięliśmy udział w aktywnościach fizycznych, pokonując tor przeszkód, a także ucząc się kroków flamenco.
Dzień drugi
Za nami drugi dzień mobilności Erasmus+ w Hiszpanii. Wybraliśmy się do Córdoby, a nasz pobyt rozpoczęliśmy spacerem po urokliwych uliczkach, które doprowadziły nas do historycznego centrum miasta. Odwiedziliśmy La Mezquita de Córdoba, czyli Wielki Meczet w Kordobie, który jest jednym z najpiękniejszych przykładów sztuki muzułmańskiej w Hiszpanii. Po wielokrotnej przebudowie, obecnie służy jako katedra rzymskokatolicka. Mieliśmy również okazję przyglądać się zmianom, której zachodzą w mieście w związku z nadchodzącymi świętami wielkanocnymi. Każdego roku w trakcie wielkiego tygodnia odbywa się tu ponad 30 procesji. Dzień spędziliśmy aktywnie, a słoneczna pogoda dodawała nam energii
Dzień trzeci
Trzeciego dnia mobilności w Hiszpanii wybraliśmy się do Sewilli. Zwiedzenie rozpoczęliśmy od wizyty w kompleksie pałacowym Alcázar, który należy do największych atrakcji Sewilli. Pierwotnie był on siedzibą władców arabskich, a po rekonkwiście został przejęty i całkowicie przebudowany przez rządców chrześcijańskich. Do dziś na górnym piętrze swoją siedzibę ma hiszpańska rodzina królewska, co czyni sewilski Alkazar najdłużej funkcjonującą królewską rezydencją na świecie. Po wizycie w pałacu udaliśmy się na spacer pobliskimi uliczkami, a także podzieliliśmy katedrę Najświętszej Marii Panny. Nasz pobyt w Sewilli zakończyliśmy wizytą na Plaza de España, na którym budynki jak i fasady inspirowane są różnymi stylami architektonicznymi.
Dzień czwarty
Czwarty dzień mobilności Erasmus+ w Hiszpanii rozpoczęliśmy od wyprawy do jaskini El Pinio w Villarubia. Ta wyjątkowa przestrzeń jest efektem połączenia natury i ręki człowieka, który dzięki pracy wydobycia kamienia z pierwotnej jaskini nadał jej dzisiejszy kształt.Po wiekach różnorodnych zastosowań, obecnie przestrzeń ta jest idealnie przygotowana do prowadzenia wszelkiego rodzaju działalności kulturalnej, spotkań ludzi i miejsca pracy dla profesjonalistów ze świata sztuki. Spacerując po okolicy, podziwialiśmy gaje oliwne. Następnie udaliśmy się do szkoły, gdzie obejrzeliśmy prezentację dotyczącą ochrony środowiska. Dzień zakończyliśmy degustacją lokalnych przysmaków, a także specjalnie przygotowanej na tę okazję paelli.
Tessenderlo, Belgia marzec 2024
Dzień pierwszy
Pierwszy dzień mobilności programu Erasmus+ do Belgii za nami. Serdecznie przywitano nas w szkole Campus Russelberg w Tessenderlo. Zwiedziliśmy najciekawsze miejsca tego uroczego belgijskiego miasteczka, uczestniczyliśmy w lekcji języka angielskiego, historii oraz zajęciach sportowych.
Dzień drugi
Drugi dzień mobilności Erasmus+ w Belgii spędziliśmy na ekologicznym szlaku w Genk i Maasmechelen. Zajecia w terenie pt. ‚Climate Clash’ uświdomiły nam przebieg niekorzystnych zmian klimatycznych i ich wpływu na codzienne życie. Dalszą część stanowiło inspirujące spotkanie z pracownikiem stacji badawczej Ecotron; tam mogliśmy przyjrzeć się bieżącym eksperymentom podejmowanym w celu ochrony przyrody.
Dzień trzeci
Trzeciego dnia mobilności uczniów do Belgii w projekcie Erasmus+ odwiedziliśmy kopalnię węgla B-mine w Beringen, w której poznaliśmy historię tego miejsca, a także dowiedzieliśmy się jak ciężką pracę wykonywali górnicy. Następnie wspięliśmy się na wzgórze Terril, ktore było niegdyś częścią kopalnianego terenu, a obecnie jest miejscem turystyki i rekreacji. Piękna, słoneczna pogoda pozwoliła nam cieszyć się urokami Limburgii.
Dzień czwarty
Czwarty dzień mobilności Erasmus+ do Belgii spędzilismy w Brukseli. Ta wspaniała wycieczka zaczęła się przed budynkiem Parlamentu Europejskiego, skąd udaliśmy się do pałacu króla Belgii. Podążając zabytkowymi uliczkami stolicy, dotarliśmy do Muzeum Czekolady, gdzie zapoznaliśmy się z produkcją tego belgijskiego przysmaku. Ostatnim miejscem wycieczki było Atomium, z którego podziwialiśmy panoramę miasta.
Wizyta w Parlamencie Europejskim
Strasbourg listopad 2023
W dniach 21-22 listopada 2023 r. nasi uczniowie uczestniczyli w mobilności Erasmus+ do Strasbourga we Francji wraz z hiszpańską szkołą partnerską z Orihueli. Celem wizyty było zapoznanie się z działalnością instytucji Unii Europejskiej. Uczniowie zwiedzili siedzibę Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Rady Europy. Tematem przewodnim była Europejska Konwencja Praw Człowieka. Uczestnicy spotkali się z włoskim eurodeputowanym Pietro Bartolo, lekarzem z Lampedusy, który uratował tysiące uchodźcòw. Jego działania posłużyły jako scenariusze kilku filmòw. Odbyło się też spotkanie z sekretarzem komisarza ds uchodźcòw, Stefano Montanari, który odpowiadał na pytania uczestnikòw. Na koniec uczniowie odwiedzili obóz koncentracyjny Strutthof. Była to gorzka refleksja, do czego doprowadza pogwałcenie praw człowieka.
Kolejny projekt Erasmus w szubińskim liceum
W ostatnim tygodniu października w murach Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie gościła dziesięcioosobowa grupa uczniów z Belgii wraz z opiekunami. Wizyta związana była z realizowanym w szkole projektem Erasmus+ 2023-1-PL01-KA121-SCH-000134223. Uczestnicy mobilności, wspólnie z uczniami liceum, wzięli udział w warsztatach artystycznych i ekologicznych, prowadzonych przez nauczycieli liceum. Młodzież z „Wyspiańskiego” przygotowała dla zagranicznych gości escape room. Wiele radości wzbudziły zajęcia taneczne z nauczycielem wychowania fizycznego. Podczas wycieczek do Malborka i Torunia goście zapoznali się z polską kulturą i tradycjami. Następny etap projektu to wizyta naszych uczniów w belgijskiej szkole w Tessenderlo w marcu 2024 roku.
Erasmus+ –Mobilność nauczycieli
Nauczyciele naszej szkoły doskonalili swoje umiejętności językowe i poznawali nowe aplikacji, które wzbogacą i uatrakcyjnią proces nauczania oraz zwiększą motywację uczniów do nauki. Wśród nich były kursy:
-ICTs, WEB APPLICATION, SOCIAL NETWORKS AND ONLINE TOOLS COURSE, ICELAND 16-22 lipca 2023 roku
-Managing a Diverse Classroom: Facing Upcoming Challenges Tenerife 3-7 lipca 2023
– Kursy językowe prowadzone przez Teacher Academy Ireland Limited w Dublinie 6-13 sierpnia 2023 .