Traces of Our Ancestors 2020-2022

PORTUGALIA

14-18 lutego 2022

Swoja wizytę w Portugalii uczniowie szubińskiego liceum rozpoczęli od poznania partnerskiej szkoły – Escola Secundária Dr. Augusto César da Silva Ferreira. W jej murach spotkali się z Carlosem Miguelem Maximiano de Almeida Coelho, członkiem Parlamentu Europejskiego w latach 1994- 2019, z którym dyskutowali m.in. na temat polityki migracyjnej, ochrony dziedzictwa narodowego, wpływu pandemii na gospodarkę czy konfliktu Rosji z Ukrainą. Zdalnie spotkali się również z pracownikiem Casa da Europa z siedzibą w Lizbonie, instytucją zajmującą się popularyzacją działań Unii Europejskiej w Portugalii.

Część wyjazdu poświęcona była także poznawaniu kraju partnera projektu. Uczniowie zwiedzili między innymi Salinas, czyli kopalnię soli w Rio Maior, w której otrzymywano sól z wód głębinowych oraz stanowisko archeologiczne Villa Romana, datowane na okres późnego Cesarstwa Rzymskiego (III-V wiek). W malowniczym miasteczku Sintra podziwiali wystawne rezydencje i pałace. W Lizbonie zaś zwiedzili Klasztor Hieronimitów – zbudowany w XVI wieku na polecenie króla Manuela I jako wyraz dziękczynienia za szczęśliwą wyprawę Vasco da Gamy do Indii, a także Torre de Belem, Pomnik Odkrywców, Elevador de Santa Justa i Plac Comercio.Zachwycili się także wąskimi i stromymi uliczkami oraz kamienicami wyłożonymi kafelkami azulejos i klimatycznymi kafejkami, w których można skosztować lokalnych specjałów przy melancholijnej muzyce fado. W Peniche, nadmorskim miasteczku, zwiedzili „Museu Nacional da Resistência e Liberdade”, natomiast w Óbidos – średniowieczną fortyfikację otaczającą swoimi murami najstarszą część miasta. A Nazare, europejskie centrum surfingu, zachwyciło ich pięknymi plażami i wysokimi falami.

Kolejne spotkanie uczestników projektu „Śladami naszych przodków- europejskie regiony na przestrzeni czasu” odbędzie się w marcu w Chorwacji.

Lizbona, klasztor Hieronimitów

24 lutego 2021

Na platformie zoom uczniowie z krajów partnerskich prezentowali miejsca związane z II wojną światową i Unią Europejską. Miejsca te będą mogli zwiedzić podczas mobilności.

Oto link to mapy stworzonej przez uczniów:

https://padlet.com/maternefranz/s8qfjk7c8cyvfnrz

20 grudnia 2020

Zarys projektu:

Przeczytaj o projekcie!

16 grudnia 2020

Poznaliśmy się! Na platformie Zoom odbyło się spotkanie zapoznawcze koordynatorów oraz uczniów z grup projektowych. Uczniowie opowiedzieli o swoich szkołach i miejscach zamieszkania. Przedstawili również swoje oczekiwania względem projektu.

26 listopada 2020

W drodze głosowania wybraliśmy logo projektu. Zwycięzcą jest Silvia Gallitelli z Włoch.

2 września 2020

Z dniem 2 września rozpoczynamy nowy projekt.

Tytuł projektu:

„Auf den Spuren unserer Vorfahren – Europäische Regionen im Wandel”

„Śladami naszych przodków-europejskie regiony w okresie przejściowym”

Cel projektu

Zapoznanie z działalnością Unii Europejskiej w kontekście skutków II wojny światowej.

Partnerzy:

#Quirinus Gymnasium Neuss

Neuss, Niemcy- koordynator

#ISTITUTO ISTRUZIONE SUPERIORE BERNALDA

Ferrandina, Włochy

# Privatna gimnazija i strukovna škola „Svijet”

Zagrzeb, Chorwacja

# Escola Secundária Dr. Augusto César da Silva Ferreira,

Rio Maior, Portugalia

# I Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego

Szubin, Polska

http://loszubin.pl/wp-admin/post.php?post=3714&action=edit