Anna Nadolska (z d. Szybowicz)

Absolwentka roku 2000. Ukończyła profil humanistyczny. W czasach licealnych odnosiła liczne sukcesy   w nauce, za co w 1998 roku została nagrodzona Stypendium Prezesa Rady Ministrów RP dla najlepszego ucznia szkoły średniej. Jako maturzystka wystąpiła w koncercie estradowym Serce za serce, który stał się początkiem Teatru Meandry. W przedstawieniu zachwyciła widzów interpretacją piosenki Kasztany.

Anna Nadolska ukończyła historię oraz pedagogikę o specjalności kształcenie zintegrowane na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Obroniła dwie prace magisterskie: Ziemiaństwo niemieckie w powiecie szubińskim w latach 1920-1945 oraz Problem kształtowania tożsamości w warunkach pogranicza kulturowego w kontekście losów mniejszości niemieckiej na Pomorzu w latach 1920 – 1939. W trakcie studiów była członkiem drużyny szachowej AZS Akademii Bydgoskiej oraz udzielała się jako wolontariuszka w uczelnianym Stowarzyszeniu Dar Pomocy, wspierającym małych pacjentów oddziału chirurgii dziecięcej im. Jana Biziela w Bydgoszczy. W 2002 roku zdobyła I miejsce XI Turnieju Ośmiobojowym im. Haliny Konopackiej w Szubinie.

Obecnie pracuje w Dziale Historii Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Do jej zadań należy gromadzenie, naukowe opracowanie i udostępnianie zbiorów, tworzenie wystaw historycznych i edukacja. Jest kuratorem dwóch ekspozycji stałych poświęconych dziejom miasta nad Brdą: Od Starego Rynku do pl. Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy oraz Wyspa Młyńska – historia i teraźniejszość, a także wystaw czasowych.

Uczestniczyła w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach naukowych. Jest członkiem kilku stowarzyszeń m.in.: Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy czy Stowarzyszenia Historyków Sztuki, oddział bydgoski.

Anna Nadolska to także autorka licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących historii Bydgoszczy i regionu, ziemiaństwa niemieckiego, architektury, muzealnictwa oraz pedagogiki. Napisana przez nią książka ukazała się u naszych zachodnich sąsiadów w języku niemieckim: Der deutsche Groβgrundbesitz im Kreis Schubin 1920-1945. Natomiast przewodnik po wystawie jej autorstwa: Od Starego Rynku do placu Wolności… może stanowić niezłą „ściągę” dla nauczycieli i uczniów zafascynowanych historią miasta nad Brdą.

Prywatnie żona i mama, a posiadanie szczęśliwej i kochającej się rodziny uważa za swój największy życiowy sukces

Zdaniem Anny: „Najważniejsze jest, aby robić w życiu, to co się kocha, wówczas praca staje się przyjemnością!”