Projekty edukacyjne

„Chemiczne inspiracje” 2022


Wycieczka do Trójmiasta- wrzesień 2022

15 i 16 września, w ramach realizacji projektu „Chemiczne inspiracje”, dofinansowanego przez Zarząd Powiatu Nakielskiego, uczniowie I Liceum ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Szubinie uczestniczyli w wycieczce do Trójmiasta.
Swoją podróż rozpoczęli od wizyty w Centrum Nauki Experyment w Gdyni, gdzie mogli obserwować zjawiska zachodzące w przyrodzie. Obserwowali m.in. tworzenie się fal i wirów w wodzie, porównywali natężenia dźwięków pochodzących z różnych urządzeń, mogli poleżeć na łóżku fakira czy skorzystać ze strefy relaksu muzyką i światłem, poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz sprawdzić biologiczny wiek i kondycję swego ciała. Kolejnym miejscem, które odwiedzili, było Muzeum Bursztynu w Gdańsku, w którym poznali warunki tworzenia się bursztynu oraz okoliczności powstawania inkluzji. Następie udali się do „Muzeum Iluzji De Ja Vu”, czyli interaktywnego gdańskiego muzeum złudzeń optycznych i iluzji, w którym nic nie było takie, jak się wydawało.

Drugi dzień wycieczki licealiści rozpoczęli spacerem po gdańskiej starówce – zwiedzili ulicą Długą i Nowy Targ, podziwiali fontannę Neptuna, Dwór Artusa, budynek Poczty Polskiej, pomnik Obrońców Poczty Polskiej i Bazylikę Mariacką.

Następnie udali się do Muzeum II Wojny Światowej, które zadziwia nie tylko eksponatami, ale także swoją architekturą. Wystawa obejrzana przez uczniów została podzielona na 3 bloki narracyjne – „Droga do wojny”, „Groza wojny” i „Długi cień wojny”. Ponad 2 tysiące eksponatów i około 240 stanowisk interaktywnych pozwalają zobaczyć wojnę nie tylko z polskiej perspektywy, ale także z punktu widzenia Europy i świata. Archiwalne dokumenty, filmy i wspomnienia dają możliwość lepszego poznania codziennego wojennego życia zwykłych ludzi i piekła, przez które przeszli.

Kolejnym miejscem, które odwiedzili uczniowie, była Archikatedra w Oliwie, gdzie znajdują się aż trzy instrumenty: słynne organy wielkie, organy w transepcie oraz pozytyw – niewielki instrument w łuku nawy bocznej. Możliwości tych instrumentów licealiści podziwiali w trakcie koncertu organowego.
Wycieczka zakończyła się spacerem po sopockim molo.

Warsztaty naukowe – czerwiec 2022

W ramach realizacji zajęć pozalekcyjnych „Chemiczne inspiracje”, dofinansowanych przez Zarząd Powiatu Nakielskiego, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Szubinie  uczestniczyli w warsztatach naukowych przygotowanych przez pracowników Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej im J.J. Śniadeckich.

Zajęcia laboratoryjne dotyczyły między innymi zjawisk biochemicznych, które obserwować możemy na co dzień –  uczniowie dowiedzieli się bowiem, dlaczego galaretka z kiwi nie gęstnieje, albo co zrobić, aby owoce nie czerniały i dłużej były świeże. Poznali także metody przygotowania i wyodrębniania materiału genetycznego. Sprawdzali, czy w produktach spożywczych są enzymy, oceniali jakość i wartość konsumpcyjną ziemniaków, z których przygotowywane są frytki.

Pracownikom uczelni bardzo dziękujemy za zaproszenie i przygotowanie zajęć! Z niecierpliwością czekamy na kolejne naukowe wyjazdy, które odbędą się we wrześniu i październiku roku szkolnego 2022/2023.


„Z Wyspiańskim w stronę sztuki” 2022

Wyjazd do Krakowa i Oświęcimia – wrzesień 2022

W ramach projektu ,,Z Wyspiańskim w stronę sztuki” grupa uczniów naszej szkoły w dniach 26-27.09 zwiedzała Kraków oraz Oświęcim. Pierwszy dzień wycieczki upłynął na zwiedzaniu Wawelu, Sukiennic, Bazyliki Mariackiej oraz kościoła pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Ważnym elementem spaceru po Krakowie było zobaczenie miejsc związanych z osobą patrona szkoły, czyli Stanisława Wyspiańskiego. Na trasie krakowskiej wędrówki znalazł się dom, w którym artysta się urodził i gdzie pracował, Teatr Miejski, w którym odbyła się premiera „Wesela” oraz Bazylika Świętego Franciszka, w której znajdują się przepiękne witraże jego autorstwa.
Drugi dzień wyjazdu przeznaczony był na zwiedzanie Auschwitz- Birkenau, niemieckiego obozu zagłady z czasów drugiej wojny światowej.

Warsztaty malarskie – czerwiec 2022

W ramach zajęć pozalekcyjnych „Z Wyspiańskim w stronę sztuki”, finansowanych przez Zarząd Powiatu Nakielskiego, w naszej szkole odbyły się warsztaty malowania na szkle farbami witrażowymi. Uczniowie najpierw zapoznali się z twórczością Wyspiańskiego jako witrażysty, obejrzeli najbardziej znane witraże tego młodopolskiego artysty, znajdujące się m.in. w Bazylice Franciszkanów czy Bazylice Mariackiej w Krakowie. Następnie spróbowali swoich sił i namalowali witraże na szkle inspirowane pracami Wyspiańskiego, głównie motywami kwiatowymi.

Uczniowie szkoły realizowali kolejną część projektu współfinansowanego przez Zarząd Powiatu Nakielskiego „Z Wyspiańskim w stronę sztuki” i uczestniczyli w warsztatach z artystą-kowalem, panem Danielem Głowackim, właścicielem pracowni kowalstwa w Zamościu. Prowadzący zaprezentował uczestnikom swoje prace oraz zapoznał uczniów z warsztatem pracy kowala artystycznego. Uczniowie zobaczyli narzędzia, urządzenia kowalskie oraz mogli samodzielnie wykonać proste formy. Okazało się jednak, że nie jest to łatwe, bo sztuka ta wymaga nie tylko zdolności plastycznych, ale także dużego wysiłku fizycznego.
Dziękujemy panu Danielowi Głowackiemu za przeprowadzenie darmowych warsztatów i zachęcamy do zainteresowania się tym niszowym zawodem.

„Sztuka na wyciągnięcie ręki” 2022

W ramach realizowanego projektu na zajęcia pozalekcyjne
🎭 „Sztuka na wyciągnięcie ręki” 🎭
💰współfinansowanego przez Powiat Nakielski uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjazdowych warsztatach teatralnych z aktorką Teatru Syrena Jola Litwin – Sarzyńska ❤️!
To był intensywny weekend w stolicy 🥰
Podczas wyjazdu młodzież miała okazję poznać pracę i aktorów Teatr Syrena, zobaczyć teatr „od drugiej strony” oraz obejrzeć spektakl pt. „Rodzina Adamsów” na wielkiej scenie.
Nie zabrakło również spacerów ulicami Warszawy oraz zwiedzania wizytówek miasta z przewodnikiem, m.in. Krakowskiego Przedmieścia, ogrodów: Saskiego oraz Biblioteki Uniwersyteckiej, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Pałac Kultury i Nauki Warszawa.

kreatywnie-i-zdrowo 2021


EKOLOGIA-MŁODZI DLA ŚRODOWISKA 2020


TURYSTYKA-Poznajmy ciekawe miejsca regionu2019


SPORT-STAWIAM NA AKTYWNY WYPOCZYNEK


DS-projekt 2019-2020


Projekt „W stronę dojrzałości”

 logo projektu

 opis projektu


Realizacja zadania z Gminnego programu profilaktyki
i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii dla gminy Szubin  w roku 2017

Wniosek-GKRPA-na-2017

Młodzi wolni od nałogów