Projekty edukacyjne

Rok 2024

W tym roku otrzymaliśmy dotacje z budżetu Starostwa  Powiatu Nakielskiego na realizację czterech projektów na zajęcia pozalekcyjne.

„Z tkaniną i drewnem na co dzień”

Agnieszka Kobierowska, Joanna Stefaniak – Szmyt, Klaudia Bethke – koordynatorki projektu

Celem projektu jest rozwijanie pasji i odkrywanie uzdolnień plastycznych i manualnych uczniów, zaznajomienie ich z technikami sztuki dekoracyjnej, użytkowej: rzeźbiarstwo, tkactwo, malowanie na tkaninach, wyszywanie. Uczniowie wezmą udział w warsztatach artystycznych – wyszywania i malowania na tkaninach, wykonają drobne prace rzeźbiarskie – rzeźby w drewnie i glinie.

 „Wylogowani z sieci, zalogowani w sport II”
 Klaudia Bethke – koordynatorka projektu

Celem projektu jest kontynuacja działań podejmowanych w projekcie realizowanym w poprzednim roku szkolnym, umożliwienie uczniom podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej, zachęcenie uczniów do spędzania czasu wolnego w sposób aktywny i korzystny dla zdrowia, zmniejszając jednocześnie ilość czasu spędzonego w sieci, upowszechnienie uprawiania sportu wśród młodzieży, propagowanie zdrowego stylu życia, integracja społeczności szkolnej i wzbogacenie bazy sportowej szkoły.

„Co tu pachnie w liceum”

Aurelia Kasprzak, Arleta Marchlewska – koordynatorki projektu

Celem  projektu jest wzrost świadomości ekologicznej młodzieży,  zainteresowanie procesem tworzenia perfum domowym sposobem, poznanie składu chemicznego olejków eterycznych, otrzymanie perfum niskim kosztem, tworzenie indywidualnych nut zapachowych.

„W zgodzie z naturą w szkole”

Aurelia Kasprzak, Arleta Marchlewska – koordynatorki projektu

Celem projektu jest stworzenie obok szkoły atrakcyjnej, funkcjonalnej i bezpiecznej przestrzeni zielonej, która będzie służyć zdrowiu, edukacji i integracji społeczności szkolnej. Włączenie w prace projektowe uczniów, nauczycieli i rodziców  przyczyni się do integracji społeczności szkolnej. Młodzież będzie pracowała kreatywnie, stworzy swoją przestrzeń od podstaw i doprowadzi projekt do końca.Rok 2023


„Myśl i przewiduj jak brydżysta” 2023

Zbigniew Szmyt – koordynator projektu

Działalność sekcji brydża sportowego w naszej szkole

Od 01.04.2023 w ramach projektu Myśl i przewiduj jak brydżysta rozpoczęto realizację zajęć brydżowych w naszej szkole.

Cele przedsięwzięcia to m.in.: rozwijanie logicznego myślenia, kształcenie umiejętności prognozowania zysków i strat, nauka gry w brydża, nauka odczytywania mowy ciała.

Na początku działalności zakupiono zestawy kart, pudełek brydżowych i boksów licytacyjnych. W czerwcu zakupiono także koszulki dla uczestników projektu. Zajęcia, w czasie których trenujemy licytację  w języku Nasz system, zapis kontraktów, punktów IMP oraz planowanie i realizowanie rozgrywki, realizowane są w czwartki o 14:30

Zbigniew Szmyt„Wylogowani z sieci, zalogowani w sport” 2023

Klaudia Bethke – koordynator projektu
Projekt „Wylogowani z sieci, zalogowani w sport” – podsumowanie

Od kwietnia do października bieżącego roku w naszej szkole odbywały się zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu „Wylogowani z sieci, zalogowani w sport”, który został dofinansowany przez Zarząd Powiatu Nakielskiego. Głównym jego celem było zachęcenie uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego oraz zmniejszenia czasu spędzonego w sieci, poprzez uczestnictwo w różnych formach aktywności fizycznej.

W pierwszych miesiącach realizacji przedsięwzięcia uczniowie doskonalili umiejętność gry w piłkę siatkową. Na zakończenie tego etapu zorganizowano międzyklasowy turniej siatkówki, który był doskonałą okazją do wykorzystania w praktyce zdobytych umiejętności, doskonalenia pracy zespołowej oraz integracji.

Kolejny etap projektu obejmował zajęcia ogólnorozwojowe z elementami treningu siłowego. Do realizacji tej części projektu zakupiono sprzęt sportowy, m.in. poręcze, hantle, maty, gumy i taśmy treningowe. Uczniowie mieli okazję podnosić swoją sprawność fizyczną podczas zajęć w szkolnej sali gimnastycznej oraz w siłowni MOSiR w Szubinie.

We wrześniu odbyły się zajęcia z piłki nożnej dla dziewcząt. Uczennice biorące udział w zajęciach doskonaliły swoje umiejętności oraz zdobywały wiedzę na temat tej dyscypliny sportu. Zajęcia odbywały się z użyciem sprzętu treningowego wypożyczonego w ramach współpracy z LKS Szubinianka.

Ostatnim etapem projektu były zajęcia promujące tenis stołowy. Dzięki dofinansowaniu zakupiony został nowy stół do tenisa, wykorzystany podczas zajęć i kończącego ten etap szkolnego turnieju. W rozgrywkach wzięło udział 15 uczniów, którzy rozegrali w sumie 27 spotkań. Zmagania uczniów zostały nagrodzone drobnymi upominkami, medalami i nagrodami rzeczowymi.

Projekt „Wylogowani z sieci, zalogowani w sport” był dla uczniów szansą na podniesienie sprawności fizycznej, dzięki uczestnictwu w różnorodnych, zgodnych z własnymi zainteresowaniami, zajęciach sportowych. Młodzież spędzała czas wolny w sposób aktywny, doskonaliła umiejętności techniczne w poszczególnych dyscyplinach, integrowała się podczas treningów oraz doskonaliła sztukę zdrowej rywalizacji podczas rozgrywek. Projekt był zatem doskonałą okazją na wypełnienie wolnego czasu w sposób aktywny i korzystny dla zdrowia.

Gratulacje dla wszystkich uczestników!

Wewnątrzszkolny turniej tenisa stołowego

W ramach dofinansowanego przez Zarząd Powiatu Nakielskiego projektu na zajęcia pozalekcyjne „Wylogowani z sieci, zalogowani w sport”, w październiku odbył się wewnątrzszkolny turniej tenisa stołowego.

                W rozgrywkach udział wzięło 15 uczniów. W wyniku losowania zawodnicy zostali podzieleni na grupy, w których rozgrywali mecze systemem „każdy z każdym”. Kolejnym etapem rozgrywek były mecze półfinałowe i finałowe, które wyłoniły zwycięzców w kategoriach dziewcząt i chłopców. W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Kowalska, drugie Maja Łęgowska, a trzecie Julia Kowalska. W kategorii chłopców zwyciężył Oskar Grzeszczak, na drugim miejscu znalazł się Krzysztof Świtała, a na trzecim Radosław Siekierski.

                Na zakończenie turnieju wszystkim zawodnikom wręczono dyplomy i drobne upominki, a medale i nagrody rzeczowe graczom, którzy zdobyli miejsca od pierwszego do czwartego.

                Turniej, którego jednym z celów była popularyzacja tenisa stołowego, przebiegał w sportowej atmosferze, zgodnie z duchem fair play. Gratulacje dla wszystkich uczestników!

 

 

Rozgrywki międzyklasowe

W ramach realizacji projektu „Wylogowani z sieci, zalogowani w sport”, dofinansowanego przez Zarząd Powiatu Nakielskiego,  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w cyklu pozalekcyjnych zajęć sportowych z piłki siatkowej. Zajęcia miały na celu podniesienie poziomu sprawności fizycznej oraz umiejętności technicznych uczestników. Przyczyniały się zatem do propagowania uprawiania sportu wśród młodzieży oraz  zachęcały uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego i zmniejszenia czasu spędzanego w Internecie, upowszechniały zatem także zdrowy styl życia.

Podsumowaniem zajęć był Międzyklasowy Turniej Piłki Siatkowej, w którym udział wzięły reprezentacje klas biorących udział w projekcie. Po fazie grupowej odbyły się mecze półfinałowe,
które rozstrzygnęły grę o pierwsze i trzecie miejsce. W meczu o trzecie miejsce zagrała klasa 1c i klasa 3b – zwycięzcami okazali się uczniowie z klasy trzeciej. Mecz finałowy to pojedynek uczniów klas drugich: 2c i 2ab. Do rozstrzygnięcia w tym meczu  doszło dopiero w tie-breaku, w którym przewagą dwupunktową zwyciężyła klasa 2ab. Po skończonych rozgrywkach, finałowe drużyny otrzymały pamiątkowe puchary, dyplomy oraz upominki. Wszystkie mecze odbywały się w duchu fair play,
zawodnicy wykazywali nie tylko dużą wolę sportowej walki, ale także dobrej zabawy.

Serdecznie gratulujemy ambicji, hartu ducha i sportowej postawy wszystkim zawodnikom turnieju. Kibicom dziękujemy za doping a sędziom stolikowym za uważność i rzetelność swej pracy.
klasyfikacja końcowa:

1m. – 2ab
2m. – 2c
3m. – 3b
4m. – 1c„Ze sztuką na co dzień” 2023

Klaudia Bethke, Agnieszka Kobierowska-koordynatorki projektu

Warsztaty tworzenia biżuterii

,,Ze sztuką na co dzień” pod takim hasłem podczas pierwszych w tym roku szkolnym zajęć pozalekcyjnych uczniowie naszego liceum pod kierunkiem koordynatorek projektu Agnieszki Kobierowskiej, Klaudii Bethke i Joanny Stefaniak-Szmyt wykonywali biżuterię z żywicy epoksydowej. Zebrane podczas wakacji, a następnie zasuszone kwiaty i inne rośliny ozdobne zalane zostały żywicą, a po jej utwardzeniu i oszlifowaniu uczestnicy warsztatów, dzięki zdobytym umiejętnościom i talentowi, wykonali efektowne kolczyki, wisiorki, pierścionki, bransoletki i breloki do kluczy. Zajęcia sfinansowane zostały przez Zarząd Powiatu Nakielskiego.

Warsztaty plenerowe w Brzózkach

1 września grupa uczniów naszego liceum wraz z opiekunami wybrała się na plenerowe warsztaty plastyczne do Brzózek, do pensjonatu ,,Pod Dębem”. Zajęcia pozalekcyjne były realizowane w ramach projektu ,,Ze sztuką na co dzień”, finansowanego przez Zarząd Powiatu Nakielskiego. Uczennice: Paula Bochat, Martyna Jurek, Weronika Kozłowska, Natalia Krzemkowska, Aleksandra Łęgowska. Paulina Masiak, Marina Matrosowa, Katarzyna Mikuła, Maria Ryszewska, Antonina Wciseł, w ciągu dwóch dni w plenerze, namalowały obrazy, które będą zdobić ściany ich mieszkań oraz pomieszczenia szkoły. Powstały obrazy o różnorodnej tematyce, wykonane różnymi technikami.  Uczestnicy warsztatów,  zwiedzili także wioskę artystyczną Brzózki, słynącą z pięknych murali oraz rzeźb, a wakacyjny jeszcze wieczór spędzili na śpiewie przy ognisku, wspólnych zabawach i rozmowach.

 A.Kobierowska, K.Bethke, J.Stefaniak-Szmyt

Wystawa prac uczniów

W ostatnich tygodniach czerwca odbywały się w naszej szkole warsztaty makramy oraz malowania na szkle. Zajęcia były realizowane w ramach projektu ,,Ze sztuką na co dzień”, dofinansowanego przez Zarząd Powiatu Nakielskiego. Uczniowie pod kierunkiem Natalii Krzemkowskiej i Pauliny Masiak samodzielnie wykonali makramowe anioły, liście lub breloczki. Na warsztatach plastycznym zaś malowali różnymi technikami i różnymi typami farb szklane i porcelanowe naczynia. Zwieńczeniem zajęć było przygotowanie wystawy prac uczniów, którą można oglądać w okresie wakacyjnym w holu szkoły.

Warsztaty makramy i malowania na szkle

W ramach projektu ,,Ze sztuką na co dzień”, w ostatnich tygodniach odbywały się w naszej szkole warsztaty makramy oraz malowania na szkle. Najpierw uczestnicy zajęć, pod kierunkiem pani Julii Kontek-Wróblewskiej, poznawali różne techniki tworzenia przedmiotów dekoracyjnych ze sznurka i samodzielnie wykonywali makramowe anioły. Na kolejnych warsztatach, specjalnymi farbami, malowali na szklanych naczyniach, które uzyskano od firmy Dekorglass Działdowo S.A.- Huta szkła  w Turze oraz od prywatnych darczyńców.

Gośćmi warsztatów byli też uczniowie klasy 8 b Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie. Wraz ze swoją  wychowawczynią, panią Wiolettą Tomaszewską, pod kierunkiem Marii Ryszewskiej, Mariny Matrosovej, Natalii Krzemkowskiej, Pauli Bochat, Pauliny Masiak oraz Martyny Jurek, uczennic klasy pierwszej naszej szkoły, malowali naczynia szklane i porcelanowe oraz wykonali anioły z makramowego sznurka.

Dziękujemy pani Julii Kontek-Wróblewskiej za przeprowadzenie warsztatów oraz firmie Dekorglass Działdowo S.A.- Huta szkła w Turze i prywatnym darczyńcom za materiały użyczone na warsztaty malowania na szkle i porcelanie.

Bethke K., Kobierowska A., J Szmyt-Stefaniak


Warsztaty makramy
1 czerwca, w ramach projektu ,,Ze sztuką na co dzień”, odbyły się w naszej szkole warsztaty makramy. Uczestnicy zajęć, pod kierunkiem pani Julii Kontek-Wróblewskiej, poznawali różne techniki tworzenia przedmiotów dekoracyjnych ze sznurka i samodzielnie wykonywali makramowe anioły.
 

Kolejne warsztaty ceramiczne

Uczniowie liceum po raz kolejny mieli okazję uczestniczyć w warsztatach ceramicznych w ramach projektu ,,Ze sztuką na co dzień” sfinansowanego przez Zarząd Powiatu Nakielskiego. Tym razem  uczniowie nanosili masę szklaną na wcześniej wykonane przedmioty , które dzięki temu zabiegowi, po wypaleniu w specjalnym piecu, zyskują kolor i charakterystyczny połysk.

Warsztaty ceramiczne
19 kwietnia odbyły się w naszej szkole pierwsze zajęcia pozalekcyjne w ramach projektu finansowego przez Zarząd Powiatu Nakielskiego ,,Ze sztuką na co dzień”. Uczniowie liceum na warsztatach ceramicznych, prowadzonych przez artystę- plastyka panią Justynę Żywiecką, poznali technologię wytwarzania naczyń i samodzielnie wykonywali talerzyki, kubki oraz inne przedmioty dekoracyjne. Po ich wypaleniu w specjalnym piecu, na kolejnych warsztatach, zajmą się ich zdobieniem.


„Sztuka na wyciągniecie ręki” 2023
 
Arletta Jagodzińska – koordynatorka projektu
 
Teatr Meandry  przedstawił  ” Rodzinę Adamsów”, historię pewnej upiornej rodzinki, mieszkającej w samym sercu Central Parku w starym, wiktoriańskim zamku. Bohaterami są Gomez i Morticia, których córka Wednesday dorasta i zakochuje się w uroczym chłopaku o imieniu Lucas. Pochodzi on z normalnej rodziny Beiników z Oklahomy, co podobno wiele tłumaczy. Wszystko zmieni się pewnego wieczoru, kiedy przy jednym stole spotkają się rodzice zakochanych, by zagrać w sekretną Grę, a tornado pokrzyżuje plany powrotu gości do domu. Przeżyją tam „normalny dzień” z zombiakiem jako kamerdynerem i całą zgrają przodków, którzy szantażem zostaną zmuszeni do wzięcia udziału w uroczej intrydze.
Projekt współfinansowany był ze środków Powiatu Nakielskiego. Pomocy przy realizacji udzieliło również Stowarzyszenie Szubiniacy. Aktorzy Teatru Meandry wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez aktorkę Teatru Syrena w Warszawie Jolę Litwin-Sarzyńską oraz mima Mieczysława Giedrojcia. Opiekunem grupy jest Arletta Jagodzińska.
W rolach głównych wystąpili :
Morticia – Weronika Kruszka/ Julia Zwolak
Gomez – Piotr Wekwerth
Wednesday – Anna Garstecka
Alice – Amelia Wojtkiewicz
Fester – Lena Czarnecka
Lucas – Aleksander Grygiel
Mal – Bartosz Pawlak
Lurch – Zuzanna Lizak
Babcia – Marcelina Lidmann
Pugsley – Oskar Stępniewski
Przodkowie – Małgorzata Bartkowiak, Barbara Siuchnińska, Liliana Janiak
Muzyka i światła – Mateusz Dziewulak
 


Robotyka w oparciu o mikrokomputer Raspberry Pi”

Mariusz Beczyński – koordynator projektu

 Rok 2022


„Chemiczne inspiracje” 2022

Aurelia Kasprzak, Arleta Marchlewska – koordynatorki projektu

Wykład dla uczniów klas biologiczno – medycznych ”Sama chemia? Ciekawe dodatki, które znajdziemy w żywności” – grudzień 2022

W ramach realizacji projektu „Chemiczne inspiracje” dofinansowanego przez Powiat Nakielski, gościliśmy w szkole przedstawicieli Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Bydgoskiej. Podczas spotkania wysłuchaliśmy , z którego dowiedzieliśmy się, że nie wszystkie dodatki do żywności są złe i pozwalają polepszyć ich jakość-nadają barwę, aromat, przedłużają trwałość czy poprawiają konsystencję. Następnie dowiedzieliśmy się, jakie kierunki kształcenia proponuje uczelnia oraz zostaliśmy zaproszeni do udziału w projekcie naukowym „Nie Taka Straszna Chemia”, w którym uczniowie będą mogli rozwijać swoje pomysły badawcze pod okiem wykładowców WTiICh PBŚ.

Licealiści w Collegium Medicum- grudzień 2022

Składamy serdeczne podziękowania całemu Wydziałowi Farmaceutycznemu za serdeczne przyjęcie i umożliwienie nam udziału w warsztatach.

Listopadowe wydarzenia projektu  – listopad 2022

W listopadzie realizowaliśmy kolejne etapy projektu „Chemiczne inspiracje” finansowanego przez Powiat Nakielski.
Rozpoczęliśmy od wykładu pani Katarzyny Gromek pt. „1000 lat chińskich pachnideł”, który dotyczył metod tworzenia olejków zapachowych i sposobów upiększania ciała. W toruńskim „Młynie Wiedzy” poznawaliśmy między innymi sposoby produkcji szkła, obserwowaliśmy rozszczepienie światła i tworzenie prądów rzecznych. Podczas warsztatów na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Bydgoskiej miareczkowaliśmy roztwory i oznaczaliśmy twardość wody. Na koniec odwiedziliśmy pracownie pielęgniarstwa, fizjoterapii i kosmetologii w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy, gdzie wysłuchaliśmy wykładu na temat ekologicznych składników wykorzystywanych w kosmetologii oraz poznaliśmy proste, naturalne metody poprawy kondycji skóry i włosów.
 
 
 

Wizyta na wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Bydgoskiej – październik 2022

11 października uczniowie naszego liceum wzięli udział w Inżynieraliach Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Bydgoskiej. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji proponowanych przez uczelnię kierunków studiów i  laboratorium pt. „Kolorowa chemia – reakcje przebiegające ze zmianą barwy”, w czasie którego uczniowie badali m.in. rolę wskaźnika pH w reakcji zobojętniania czy adsorpcyjne właściwości węgla aktywnego. Przeprowadzali także reakcję wypierania miedzi z jej soli przez aktywniejszy glin oraz wykrywali określone kationy i aniony w roztworach.

Kolejne zajęcia odbyły się w pracowni informatycznej, w której  uczniowie pracowali w systemie ChemSketch tworząc wizualizację rozbudowanych struktur chemicznych.

W drugiej części spotkania można było zapoznać  się z działalnością firm związanych z sektorem chemicznym (Frosta, GOODVALLEY, Colian, ANWIL, Plastica, Mondi Świecie, TELE-FONIKA Kable).

Wyjazd zakończył się wspólnym grillowaniem, połączonym z degustacją produktów Frosty, oraz pokazem kuchni molekularnej.

Spotkanie z Politechniką Bydgoską było kolejnym etapem realizacji projektu „Chemiczne inspiracje” dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią.

Wycieczka do Trójmiasta- wrzesień 2022

15 i 16 września, w ramach realizacji projektu „Chemiczne inspiracje”, dofinansowanego przez Zarząd Powiatu Nakielskiego, uczniowie I Liceum ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Szubinie uczestniczyli w wycieczce do Trójmiasta.
Swoją podróż rozpoczęli od wizyty w Centrum Nauki Experyment w Gdyni, gdzie mogli obserwować zjawiska zachodzące w przyrodzie. Obserwowali m.in. tworzenie się fal i wirów w wodzie, porównywali natężenia dźwięków pochodzących z różnych urządzeń, mogli poleżeć na łóżku fakira czy skorzystać ze strefy relaksu muzyką i światłem, poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz sprawdzić biologiczny wiek i kondycję swego ciała. Kolejnym miejscem, które odwiedzili, było Muzeum Bursztynu w Gdańsku, w którym poznali warunki tworzenia się bursztynu oraz okoliczności powstawania inkluzji. Następie udali się do „Muzeum Iluzji De Ja Vu”, czyli interaktywnego gdańskiego muzeum złudzeń optycznych i iluzji, w którym nic nie było takie, jak się wydawało.

Drugi dzień wycieczki licealiści rozpoczęli spacerem po gdańskiej starówce – zwiedzili ulicą Długą i Nowy Targ, podziwiali fontannę Neptuna, Dwór Artusa, budynek Poczty Polskiej, pomnik Obrońców Poczty Polskiej i Bazylikę Mariacką.

Następnie udali się do Muzeum II Wojny Światowej, które zadziwia nie tylko eksponatami, ale także swoją architekturą. Wystawa obejrzana przez uczniów została podzielona na 3 bloki narracyjne – „Droga do wojny”, „Groza wojny” i „Długi cień wojny”. Ponad 2 tysiące eksponatów i około 240 stanowisk interaktywnych pozwalają zobaczyć wojnę nie tylko z polskiej perspektywy, ale także z punktu widzenia Europy i świata. Archiwalne dokumenty, filmy i wspomnienia dają możliwość lepszego poznania codziennego wojennego życia zwykłych ludzi i piekła, przez które przeszli.

Kolejnym miejscem, które odwiedzili uczniowie, była Archikatedra w Oliwie, gdzie znajdują się aż trzy instrumenty: słynne organy wielkie, organy w transepcie oraz pozytyw – niewielki instrument w łuku nawy bocznej. Możliwości tych instrumentów licealiści podziwiali w trakcie koncertu organowego.
Wycieczka zakończyła się spacerem po sopockim molo.

Warsztaty naukowe – czerwiec 2022

W ramach realizacji zajęć pozalekcyjnych „Chemiczne inspiracje”, dofinansowanych przez Zarząd Powiatu Nakielskiego, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Szubinie  uczestniczyli w warsztatach naukowych przygotowanych przez pracowników Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej im J.J. Śniadeckich.

Zajęcia laboratoryjne dotyczyły między innymi zjawisk biochemicznych, które obserwować możemy na co dzień –  uczniowie dowiedzieli się bowiem, dlaczego galaretka z kiwi nie gęstnieje, albo co zrobić, aby owoce nie czerniały i dłużej były świeże. Poznali także metody przygotowania i wyodrębniania materiału genetycznego. Sprawdzali, czy w produktach spożywczych są enzymy, oceniali jakość i wartość konsumpcyjną ziemniaków, z których przygotowywane są frytki.

Pracownikom uczelni bardzo dziękujemy za zaproszenie i przygotowanie zajęć! Z niecierpliwością czekamy na kolejne naukowe wyjazdy, które odbędą się we wrześniu i październiku roku szkolnego 2022/2023.

Prezentacje przygotowane przez uczniów:

Ekologia – Kto i jaki sposób niszczy planetę

Niebezpieczne składniki żywności

Jak zmniejszyć ilość odpadów w domu i szkole _


„Z Wyspiańskim w stronę sztuki” 2022

Klaudia Bethke, Agnieszka Kobierowska-koordynatorki projektu

Zakończenie projektu ,, Z Wyspiańskim w stronę sztuki”

Od maja do października, w ramach projektu ,, Z Wyspiańskim w stronę sztuki”, w naszym liceum odbywały się  zajęcia pozalekcyjne finansowane przez POWIAT NAKIELSKI.  W jego ramach uczniowie mogli rozwijać swoje uzdolnienia artystyczne w trakcie wyjazdowych i stacjonarnych warsztatów plastycznych, w czasie których nie tylko malowali, ale także uczyli się sztuki tworzenia witraży. Uczestnicy projektu zapoznali się także z warsztatem pracy kowala artystycznego,zwiedzili Kraków szlakiem Stanisława Wyspiańskiego oraz poznali ciekawostki związane z jego życiem i twórczością. Efektem zrealizowanych działań są prace uczniów, które można było oglądać w czasie wystaw zorganizowanych w naszej szkole.

Koordynatorzy projektu dziękują POWIATOWI NAKIELSKIEMU  za jego sfinansowanie a panu Tomaszowi Jeszke, pani Alinie Gordon i panu Leszkowi Głowackiemu – za podzielenie się z uczniami swoją wiedzą i umiejętnościami.

Wyjazd do Krakowa i Oświęcimia – wrzesień 2022

W ramach projektu ,,Z Wyspiańskim w stronę sztuki” grupa uczniów naszej szkoły w dniach 26-27.09 zwiedzała Kraków oraz Oświęcim. Pierwszy dzień wycieczki upłynął na zwiedzaniu Wawelu, Sukiennic, Bazyliki Mariackiej oraz kościoła pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Ważnym elementem spaceru po Krakowie było zobaczenie miejsc związanych z osobą patrona szkoły, czyli Stanisława Wyspiańskiego. Na trasie krakowskiej wędrówki znalazł się dom, w którym artysta się urodził i gdzie pracował, Teatr Miejski, w którym odbyła się premiera „Wesela” oraz Bazylika Świętego Franciszka, w której znajdują się przepiękne witraże jego autorstwa.
Drugi dzień wyjazdu przeznaczony był na zwiedzanie Auschwitz- Birkenau, niemieckiego obozu zagłady z czasów drugiej wojny światowej.

Warsztaty malarskie – czerwiec 2022

W ramach zajęć pozalekcyjnych „Z Wyspiańskim w stronę sztuki”, finansowanych przez Zarząd Powiatu Nakielskiego, w naszej szkole odbyły się warsztaty malowania na szkle farbami witrażowymi. Uczniowie najpierw zapoznali się z twórczością Wyspiańskiego jako witrażysty, obejrzeli najbardziej znane witraże tego młodopolskiego artysty, znajdujące się m.in. w Bazylice Franciszkanów czy Bazylice Mariackiej w Krakowie. Następnie spróbowali swoich sił i namalowali witraże na szkle inspirowane pracami Wyspiańskiego, głównie motywami kwiatowymi.

Uczniowie szkoły realizowali kolejną część projektu współfinansowanego przez Zarząd Powiatu Nakielskiego „Z Wyspiańskim w stronę sztuki” i uczestniczyli w warsztatach z artystą-kowalem, panem Danielem Głowackim, właścicielem pracowni kowalstwa w Zamościu. Prowadzący zaprezentował uczestnikom swoje prace oraz zapoznał uczniów z warsztatem pracy kowala artystycznego. Uczniowie zobaczyli narzędzia, urządzenia kowalskie oraz mogli samodzielnie wykonać proste formy. Okazało się jednak, że nie jest to łatwe, bo sztuka ta wymaga nie tylko zdolności plastycznych, ale także dużego wysiłku fizycznego.
Dziękujemy panu Danielowi Głowackiemu za przeprowadzenie darmowych warsztatów i zachęcamy do zainteresowania się tym niszowym zawodem.
 

„Sztuka na wyciągnięcie ręki” 2022

 
W ramach realizowanego projektu na zajęcia pozalekcyjne
🎭 „Sztuka na wyciągnięcie ręki” 🎭 współfinansowanego przez Powiat Nakielski uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjazdowych warsztatach teatralnych z aktorką Teatru Syrena Jola Litwin – Sarzyńska !
To był intensywny weekend w stolicy.
Podczas wyjazdu młodzież miała okazję poznać pracę i aktorów Teatr Syrena, zobaczyć teatr „od drugiej strony” oraz obejrzeć spektakl pt. „Rodzina Adamsów” na wielkiej scenie.
Nie zabrakło również spacerów ulicami Warszawy oraz zwiedzania wizytówek miasta z przewodnikiem, m.in. Krakowskiego Przedmieścia, ogrodów: Saskiego oraz Biblioteki Uniwersyteckiej, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Pałac Kultury i Nauki Warszawa.

kreatywnie-i-zdrowo 2021


EKOLOGIA-MŁODZI DLA ŚRODOWISKA 2020


TURYSTYKA-Poznajmy ciekawe miejsca regionu2019


SPORT-STAWIAM NA AKTYWNY WYPOCZYNEK


DS-projekt 2019-2020


Projekt „W stronę dojrzałości”

 logo projektu

 opis projektu


Realizacja zadania z Gminnego programu profilaktyki
i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii dla gminy Szubin  w roku 2017

Wniosek-GKRPA-na-2017

Młodzi wolni od nałogów