Teen Einsteins 2020-2022

2-5 listopada 2021

Od 2 do 5 listopada 2021 roku gościliśmy w szkole partnerów  projektu. Odwiedzili nas uczniowie z Grecji, Chorwacji, Włoch i Bułgarii, którzy wraz z opiekunami, poznawali m.in. tajniki zawodu technika kryminalistyki.

Pierwszy dzień wizyty zdominowali policjanci z Laboratorium Kryminalistycznego przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, którzy przybliżyli uczestnikom projektu tajniki swojej pracy i poprowadzili warsztaty z daktyloskopii, analizy plam krwi i chemiluminescencji. Uczniowie klasy IIIb przeprowadzili zaś lekcję ćwiczeniową na temat DNA i budowy ludzkiej krwi.

Drugiego dnia pobytu odbyły się zajęcia przygotowane przez Wydział Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W trakcie warsztatów, prowadzonych przez pracowników naukowych toruńskiego uniwersytetu, uczniowie dokonywali m.in. identyfikacji tuszu z wykorzystaniem chromatografii cienkowarstwowej. Wysłuchali także wykładu „Born criminal type of human being – Cesare Lombroso theory”, po którym rozpoznawali profile przestępców oraz zwiedzili Muzeum Wydziału Chemii.

Kolejnym etapem pobytu w Toruniu była wizyta w Studium Politechnicznym UMK. Rozpoczęła się ona wykładem wprowadzający w zagadnienia związane z automatyką i robotyką oraz opowieścią o pracach badawczych prowadzonych w Instytucie Nauk Technicznych. Po zajęciach teoretycznych, uczniowie wzięli udział w pokazach robotów mobilnych oraz zwiedzili laboratorium maszyn sterowanych numerycznie, gdzie oglądali nie tylko obrabiarki, ale także drukarki 3D, roboty przemysłowe (manipulatory, co-boty) czy komputerowe systemy sterowania (sterowniki PLC i PAC, SCADA, systemy rozproszone). Wizytę w grodzie Kopernika zakończono spacerem po gotyckiej Starówce.

Dzień trzeci rozpoczął krótki spacer po Starówce Poznania, bo było to kolejne miasto odwiedzane przez naszych gości. Po zapoznaniu się z zabytkami stolicy Wielkopolski,  mł. asp. Tomasz Węgrzak poprowadził, w Wyższej Szkole Bankowej, warsztaty z daktyloskopii. W czasie ich trwania  wyjaśnił uczniom rolę daktyloskopii w kryminalistyce oraz przećwiczył z nimi sposoby ujawniania śladów przy użyciu argentoratu. Zapoznał ich także z metodami utrwalania śladów odcisków palców na folii daktyloskopijnej.

Ostatni dzień wizyty upłynął w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy, gdzie uczniowie poznawali tajniki kosmetologii oraz na Wydziale Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej, gdzie uczestniczyli w wykładzie „Herbal plants – culinary, phytotherapy and cosmetic uses” i w warsztatach laboratoryjnych zorganizowanych przez Pracownię Mykologii Molekularnej, Fitopatologii i Entomologii oraz Katedrę Biotechnologii Rolniczej.

Program wizyty opracowany został przez p. Arletę Marchlewską.

25 lutego 2021

Na platformie zoom odbyło się spotkanie zapoznawcze uczniów z partnerskich szkół. Grupy uczniów -reprezentanci szkół opisywali swoje szkoły oraz regiony, w których mieszkają. Prezentacje szkół dostępne są na wirtualnej mapie. Link do mapy:

Teen Ensteins- prezentacje szkół

Zdjęcia z prezentacji szkół:

Chorwacja
Włochy

22 lutego 2021

Grecja
Bulgaria

Nauczyciele-koordynatorzy spotkali się na platformie Zoom. Celem spotkania było omówienie działań związanych z zapoznaniem uczniów z zawodem technika w dziedzinie kryminalistyki. TosSzkoła polska odpowiedzialna jest za zapoznanie rówieśników z krajów partnerskich z tym zawodem. Zadanie do wykonania: przygotować lekcję o metodach kryminalistycznych oraz quiz sprawdzający wiedzę z tej dziedziny.

Link do tablicy wirtualnej przedstawiającej nauczycieli biorących udział w projekcie:

Nauczyciele w projekcie Teen Einsteins

23 grudnia 2020

W wyniku głosowania uczniowie i nauczyciele szkół partnerskich wybrali logo projektu. Zwyciężył projekt włoski.

Projekty partnerów:

13 sierpnia 2020

Kolejny nasz projekt został zaakceptowany. Dotyczy zastosowania nauk przyrodniczych i matematyki w dziedzinach takich jak kryminologia, biotechnologia, kosmetologia, robotyka i gastronomia.

Szkoły partnerskie:

Professional School of Ecology and Biotechnology „Prof. Dr. Asen Zlatarov” Sofia, Bułgaria

IISS ETTORE MAJORANA Avezzano, Włochy

Srednja skola Metkovic, Chorwacja

EPAL Alexandria Grecja

Budżet dla liceum: 20.878 euro