Wolontariat

MOŻESZ ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM-film


Historia-Klubu-WolontariuszaAKTUALNOŚCI:


ROK 2023/2024


Góra Grosza w naszym liceum

Po raz kolejny Klub Wolontariusza włączył się w akcję Towarzystwa Nasz Dom
i zorganizował zbiórkę monet w ramach akcji Góra Grosza. Pozyskane środki zostały posegregowane, przeliczone i wysłane za pośrednictwem Poczty Polskiej do siedziby towarzystwa. W zbiórkę, oprócz wolontariuszy, włączyli się uczniowie z klas : 2d, 4a, 1d, 2a oraz nauczyciele. Zebraliśmy łącznie 181 złotych. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.
J. Kozerewicz


Wolontariusze wsparli chore dzieci

            Za zebrane ze sprzedaży kwiatów doniczkowych fundusze przedstawiciele Klubu Wolontariusza zakupili przybory plastyczne, gry i puzzle, które zostały przekazane  jako prezent świąteczny na Oddział Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Reumatologii Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy im. J. Brudzińskiego. Wszystkim, którzy wsparli naszą akcję serdecznie dziękujemy w imieniu obdarowanych dzieci.

J.Kozerewicz


Wielkie serca wolontariuszek

18 grudnia wolontariuszki z naszej szkoły udały się do schroniska dla zwierząt „Cywil”  w Rybowie, aby przekazać przygotowaną przez licealistów paczkę. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów i ich rodziców udało się zebrać 2440 zł, co pozwoliło na zakup blisko 200 kilogramów karmy oraz koców, podkładów i środków czystości. Ponadto uczniowie przygotowali  własne paczki, w których znalazły się legowiska, smycze, obroże i przysmaki dla zwierząt. Efekt akcji przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. 

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

E. Klawińska


Nasi uczniowie nagrodzeni w konkursie Wolontariusz Roku Powiatu Nakielskiego 2023”

11 grudnia odbyło się wręczenie statuetek laureatom XIV edycji konkursu „Wolontariusz Roku Powiatu Nakielskiego 2023”. Uroczystość odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle. Nagrodzono 33 wolontariuszy w kategorii indywidualnej i 5 zespołów. Dyplomy i statuetki wręczyli: starosta nakielski Tadeusz Sobol oraz radni powiatowi Alina Pałubicka-Grzegorek i Jarosław Warmke. Wśród laureatów konkursu znaleźli się także nasi uczniowie:
Adrianna Pawlak, Olga Wiśniewska, Julia Habera oraz Miłosz Guziński.

Nagrodę otrzymali m.in. za zbiórki żywności dla Caritas, wolontariat w Punkcie Przedszkolnym „Abecadło” w Szubinie, pomoc przy organizacji mikołajek i festynów rodzinnych w Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie. Dodajmy, że wyróżnieni uczniowie aktywnie i systematycznie działają w Klubie Wolontariusza w naszym liceum. Gratulujemy laureatom i zachęcamy ich młodszych kolegów i koleżanki do podejmowania bezinteresownej pracy dla drugiego człowieka.

J. Kozerewicz

 
Mikołajki w przedszkolu
6 grudnia, jak co roku, uczniowie z szubińskiego liceum udali się z mikołajkową wizytą do młodszych kolegów z Przedszkola Samorządowego nr 2. Święty Mikołaj i jego pomocnicy przygotowali zabawy i konkursy, które dzięki sprzyjającej aurze odbywały się na świeżym powietrzu. Wszyscy bawili się, jak pokazują dołączone zdjęcia, znakomicie.

Kwiaty na cel charytatywny

  Członkowie Klubu Wolontariusza z klasy  II a zorganizowali zbiórkę kwiatów doniczkowych.  Dzięki pozyskanym od nauczycieli i rodziców roślinom oraz doniczkom udało się przygotować blisko czterdzieści  okazów. Te kolejno  trafiły na kiermasz szkolny, którego celem było pozyskanie funduszy na cel charytatywny.  Kwiaty zakupili nauczyciele, rodzice i uczniowie. Dziękujemy wszystkim Państwu za wsparcie naszej akcji.  Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Pana Józefa Marchlewskiego- właściciela gospodarstwa ogrodniczego za bezpłatne przekazanie ziemi do kwiatów. Wkrótce za zebrane pieniądze zakupimy przybory plastyczne dla chorych onkologicznie dzieci i przekażemy je z okazji mikołajek.

Wolontariusze z klasy II a

 

Pomoc dla bezdomnych

Odpowiadając na prośbę Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu „Judym” prowadzącego noclegownię dla bezdomnych w Kołaczkowie, Klub Wolontariusza przeprowadził wśród uczniów oraz pracowników szkoły zbiórkę materiałów opatrunkowych i środków czystości. Zebrane dary przekazano potrzebującym. W imieniu obdarowanych, składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli nasze działania, zarówno darczyńcom indywidualnym, jak i całym klasom.

J. Kozerewicz

 

Z serca dla braci mniejszych

14 października grupa wolontariuszy udała się do schroniska dla zwierząt „Cywil” w Rybowie.
W trakcie kilkugodzinnego pobytu uczniowie wyprowadzali psy na spacer, sprzątali ich wybiegi, a także pomagali w pielęgnacji piesków. Swoją pracę wykonywali z ogromnym zaangażowaniem. Był to pierwszy wyjazd grupy naszych uczniów, lecz z pewnością nie ostatni.
Ogromne brawa dla Was!
E. Klawińska
 

Klubu Wolontariusza na festynie rodzinnym
W niedzielę 17 września, w ramach obchodów XXV Dni Kultury Chrześcijańskiej w Szubinie, odbył się festyn rodzinny.  Po raz kolejny w jego przebieg włączyli się przedstawiciele Klubu Wolontariusza działającego w naszym liceum. Uczniowie sprzedawali losy oraz książki i płyty.  Zgromadzone podczas festynu fundusze przekazane zostały m.in. na wsparcie działalności Stołówki św. Faustyny w Szubinie. Wolontariuszami byli: Adrianna Pawlak, Milena Grobelska, Julia Habera, Milena Miłosz, Vanessa Woźniak, Ewelina Borowiak, Weronika Konewka oraz Miłosz Guzińki.
J. Kozerewicz

 

 


ROK 2022/2023


Wolontariusze w przedszkolu

W ostatnim tygodniu członkowie Klubu Wolontariusza, działającego w naszej szkole, po raz kolejny pomagali w organizacji festynu rodzinnego w Przedszkolu nr 2. Pomagali w przeprowadzaniu eksperymentów chemicznych i biologicznych, wspierali uczestników zabaw plastycznych i muzycznych. Zarówno dzieci, jak i wolontariusze, bawili się doskonale.

B.Kowalska, J. Kozerewicz

Nasi wolontariusze w „Abecadle”
12 stycznia, korzystając z zaproszenia pani Ewy Przybylińskiej, grupa siedemnastu wolontariuszy naszego liceum wzięła udział w zajęciach z podopiecznymi Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego „Abecadło” w Szubinie. Wolontariusze pracowali z dziećmi o specjalnych i specyficznych potrzebach edukacyjnych wykorzystując metody ruchu rozwijającego stworzone przez Weronikę Sherborne. Było to pierwsze, ale nie ostatnie, spotkanie naszych uczniów z przedszkolakami, kolejne zajęcia odbędą są bowiem już po feriach.
J. Kozerewicz, B. Kowalska

Działania wolontariuszy przed Świętami Bożego Narodzenia

Podobnie jak w latach ubiegłych, również i w tym roku, Szkolny Klub Wolontariusza zintensyfikował swoje działania przed Bożym Narodzeniem.  Już 6 grudnia do Przedszkola nr 2 w Szubinie zawitało kilku Świętych Mikołajów w towarzystwie Śnieżynek, którzy obdarowywali maluchy upominkami.  W kolejnych dniach grudnia nasi wolontariusze dwukrotnie uczestniczyli w zbiórce żywności w szubińskich marketach, wspierając w ten sposób działalność Akcji Katolickiej, Caritas oraz Rady Parafialnej przy kościele św. Andrzeja. Zebrane dary trafiły do rąk najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta i okolic. Poza tym, uczniowie, nauczyciele i rodzice wykonywali kartki świąteczne, które trafiły do uczestników wigilii dla samotnych, zorganizowanej przez Stołówkę św. Faustyny w Szubinie. Kartkami wolontariusze obdarowali także dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy oraz pacjentów z oddziałów kardiologii i kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. 24 grudnia zaś dwoje uczniów naszej szkoły – Barbara Siuchnińska i Igor Konieczka – swoimi kolędami uświetniło wigilię  dla samotnych zorganizowaną przez Stołówkę św. Faustyny. Przed świętami odbyła się także w naszym liceum  zbiórka karmy dla zwierząt, którą przekazaliśmy jednemu z okolicznych schronisk. 

Wszystkim zaangażowanym w przedświąteczną działalność charytatywną serdecznie dziękujemy!

B.Kowalska, J. Kozerewicz, E. Klawińska


Wolontariusz roku

6 grudnia w Nakle nad Notecią odbyła się uroczystość wręczenia nagród Wolontariusz Powiatu Nakielskiego. Wśród nagrodzonych znalazły się uczennice klasy 4c – Magdalena Kawecka, Weronika Kruszka i Kornelia Wach, które od 4 lat aktywnie działają w Szkolnym Klubie Wolontariusza. Chętnie włączają się w różne akcje charytatywne organizowane zarówno w szkole, jaki i na terenie naszej gminie.

Gratulujemy wyróżnienia!


Mikołajki w przedszkolu

6 grudnia, jak co roku, członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza udali się do Przedszkola Samorządowego nr 2. Tam wcielili się w rolę Mikołaja, śnieżynek i innych pomocników Świętego, by przekazać najmłodszym mieszkańcom naszej gminy drobne prezenty i wprowadzić ich w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Zarówno przedszkolaki, jak i wolontariusze, bawili się znakomicie.


Spotkanie z wolontariuszką
26 października w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Anną Knasińską, która od wielu lat jest wolontariuszką w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Prowadzi tam dla chorych dzieci warsztaty rękodzieła, zajęcia zumby czy spotkania z artystami, przede wszystkim jednak wspiera małych pacjentów w czasie ich choroby i pobytu w szpitalu. Spotyka się także z podopiecznymi oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży.
W swoim wystąpieniu zachęcała uczniów do idei wolontariatu i niesienia pomocy innym, opowiadała także o emocjach, których doświadczają chorujące dzieci i ich najbliżsi oraz wolontariusze.
Zaapelowała również o wparcie akcji „Dar serca”, w trakcie której zbierane są dary dla dziecięcego oddziału onkologicznego Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy.
Nasz Klub Wolontariusza włączył się już do akcji i organizuje w szkole zbiórkę rzeczy potrzebnych dzieciom i ich rodzicom. Przydadzą się m.in. przybory plastyczne, woda, skarpetki, chusteczki, środki do higieny osobistej, nutridrinki, soki i książki.
B. Kowalska, J. Kozerewicz

 


ROK 2021/2022


Wolontariusze Roku 2021!

7 grudnia 2021 roku na przystani wodnej w Nakle nad Notecią odbyło się  wręczenie statuetek dla laureatów konkursu Wolontariusz Roku Powiatu Nakielskiego 2021. Organizatorami konkursu są Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią oraz Fundacja Salus Homini.

Wśród laureatów XII edycji konkursu, którzy nagrodzeni zostali za swoją bezinteresowną pracę na rzecz innych, znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Oliwia Wiśniewska, Julia Borowiak, Aleksandra Dominiak, Paulina Stepczyńska oraz Piotr Wekwerth.

Tytuły i statuetki wolontariuszom wręczali: Tadeusz Sobol – starosta nakielski, Tomasz Miłowski – wicestarosta oraz Dobrosława Jedynak – prezes Fundacji Salus Homini w Nakle nad Notecią.

 

Świąteczny jarmark

6 grudnia odbył się w naszej szkole Weihnachtsmarkt, czyli świąteczny jarmark. W szkolnej auli Klub Wolontariusza, bo to on był organizatorem imprezy,  ustawił stoiska z ozdobami i bożonarodzeniowymi łakociami. Przy świątecznej muzyce można też było skosztować zimowej  herbatki i zrobić sobie okolicznościowe zdjęcie.

Serdecznie dziękujemy  wszystkim, którzy pomogli w organizacji imprezy i tym, którzy skorzystali z jego oferty – zebrane fundusze przeznaczymy, jak zwykle, na cele charytatywne.

Mamy nadzieję, że jarmark na stałe wejdzie do kalendarza szkolnych imprez.

Mikołajki w przedszkolu

W poniedziałek, 6 grudnia, uczniowie działający w Klubie Wolontariusza, jak co roku, udali się do Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie, gdzie wcielili się w rolę Mikołajów i Śnieżynek. Tegoroczna wizyta, z uwagi na pandemię, odbyła się na świeżym powietrzu, co nie przeszkodziło  jednak w świetnej zabawie, zakończonej wręczeniem upominków każdemu przedszkolakowi.

Akcja charytatywna

W środę, 27 października, szkolny Kub Wolontariusza zorganizował w naszym liceum charytatywną akcję, której celem było wsparcie leczenia Doroty Piękoś oraz rehabilitacji Mateusza Echausta, ucznia jednej z naszych klas pierwszych. Przedmiotem licytacji były pizze z firmy Frigo Logistics, które można było nie tylko kupić, ale i zjeść w klasowym gronie. Pizze do akcji pozyskał pan Artur Krajewski, którego wsparli także rodzice naszych uczniów.  Wspólnymi siłami zebraliśmy 1370 zł.

Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji.

B. Kowalska

 


2020/2021

Wolontariusz Roku 2020!
10 grudnia 2020 r. w gabinecie Starosty Nakielskiego odbyło się oficjalne wręczenie statuetek dla laureatów konkursu Wolontariusz Roku Powiatu Nakielskiego 2020.

Tytuł „Wolontariusz Roku Powiatu Nakielskiego” ma na celu uhonorowanie dobroczynnej, społecznej działalności osób, które bez względu na wiek i wykształcenie pracują nieodpłatnie na rzecz potrzebujących. Organizatorami Konkursu jest Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią przy współpracy z Fundacją „Salus Homini”.

To już XXI edycja konkursu i ze względu na obecną sytuację w kraju – niezwykle wyjątkowa edycja. Był to czas, w którym pomoc wolontariuszy okazała się szczególnie potrzebna. Doceniając poświęcenie i zaangażowanie wolontariuszy, Kapituła konkursu postanowiła przyznać 13 nagród indywidualnych oraz dwie nagrody zespołowe. 

Tytułem „Wolontariusz Roku Powiatu Nakielskiego” w kategorii indywidualnej nagrodzone zostały także uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie:

  • Monika Kozdęba
  • Dominika Tokarczyk
  • Hanna Marchlewska
  • Gabriela Siuchnińska
  • Svetlana Ashikhmina

Z uwagi na konieczność zachowania warunków bezpieczeństwa sanitarnego, nie było możliwości zorganizowania uroczystej gali, więc statuetki, dyplomy oraz gadżety pamiątkowe wręczono podczas indywidualnych spotkań z wolontariuszami. 


Członkowie Klubu współpracują z Przedszkolem Samorządowym nr 2 Szubinie. W ramach tej współpracy pomagają w opiece nad dziećmi w wieku od 3 do 5 lat. Towarzyszą dzieciom w zabawie, nauce, czytaniu bajek i rysowaniu. Uczestniczą w organizacji przedsięwzięć takich jak: Mikołaj w przedszkolu, dzień sportu dla przedszkolaków czy festyny rodzinne.


Opiekunami Klubu są panie Małgorzata Bielska-Pingot i Bernadeta Kowalska.


 
 

 
 

2019/2020

Wolontariusz Roku 2019

W piątek 13 grudnia 2019r. w nowo otwartym Ośrodku Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku odbyło się przyznanie tytułów Wolontariusz Roku. Wśród wyróżnionych znalazły się uczennice naszej szkoły: Kinga Kantorska, Sandra Ptak i Berenika Woźniak.

Dziewczyny od 3 lat pomagają w Przedszkolu nr 2. Nagrody wręczył starosta nakielski- Tadeusz Sobol oraz przewodnicząca fundacji Salus Homini Dobrosława Jedynak.

B.Kowalska