Wolontariat

MOŻESZ ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM-film


Historia-Klubu-WolontariuszaAKTUALNOŚCI:


ROK 2022/2023

Nasi wolontariusze w „Abecadle”
12 stycznia, korzystając z zaproszenia pani Ewy Przybylińskiej, grupa siedemnastu wolontariuszy naszego liceum wzięła udział w zajęciach z podopiecznymi Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego „Abecadło” w Szubinie. Wolontariusze pracowali z dziećmi o specjalnych i specyficznych potrzebach edukacyjnych wykorzystując metody ruchu rozwijającego stworzone przez Weronikę Sherborne. Było to pierwsze, ale nie ostatnie, spotkanie naszych uczniów z przedszkolakami, kolejne zajęcia odbędą są bowiem już po feriach.
J. Kozerewicz, B. Kowalska

Działania wolontariuszy przed Świętami Bożego Narodzenia

Podobnie jak w latach ubiegłych, również i w tym roku, Szkolny Klub Wolontariusza zintensyfikował swoje działania przed Bożym Narodzeniem.  Już 6 grudnia do Przedszkola nr 2 w Szubinie zawitało kilku Świętych Mikołajów w towarzystwie Śnieżynek, którzy obdarowywali maluchy upominkami.  W kolejnych dniach grudnia nasi wolontariusze dwukrotnie uczestniczyli w zbiórce żywności w szubińskich marketach, wspierając w ten sposób działalność Akcji Katolickiej, Caritas oraz Rady Parafialnej przy kościele św. Andrzeja. Zebrane dary trafiły do rąk najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta i okolic. Poza tym, uczniowie, nauczyciele i rodzice wykonywali kartki świąteczne, które trafiły do uczestników wigilii dla samotnych, zorganizowanej przez Stołówkę św. Faustyny w Szubinie. Kartkami wolontariusze obdarowali także dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy oraz pacjentów z oddziałów kardiologii i kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. 24 grudnia zaś dwoje uczniów naszej szkoły – Barbara Siuchnińska i Igor Konieczka – swoimi kolędami uświetniło wigilię  dla samotnych zorganizowaną przez Stołówkę św. Faustyny. Przed świętami odbyła się także w naszym liceum  zbiórka karmy dla zwierząt, którą przekazaliśmy jednemu z okolicznych schronisk. 

Wszystkim zaangażowanym w przedświąteczną działalność charytatywną serdecznie dziękujemy!

B.Kowalska, J. Kozerewicz, E. Klawińska


Wolontariusz roku

6 grudnia w Nakle nad Notecią odbyła się uroczystość wręczenia nagród Wolontariusz Powiatu Nakielskiego. Wśród nagrodzonych znalazły się uczennice klasy 4c – Magdalena Kawecka, Weronika Kruszka i Kornelia Wach, które od 4 lat aktywnie działają w Szkolnym Klubie Wolontariusza. Chętnie włączają się w różne akcje charytatywne organizowane zarówno w szkole, jaki i na terenie naszej gminie.

Gratulujemy wyróżnienia!


Mikołajki w przedszkolu

6 grudnia, jak co roku, członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza udali się do Przedszkola Samorządowego nr 2. Tam wcielili się w rolę Mikołaja, śnieżynek i innych pomocników Świętego, by przekazać najmłodszym mieszkańcom naszej gminy drobne prezenty i wprowadzić ich w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Zarówno przedszkolaki, jak i wolontariusze, bawili się znakomicie.


Spotkanie z wolontariuszką
26 października w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Anną Knasińską, która od wielu lat jest wolontariuszką w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Prowadzi tam dla chorych dzieci warsztaty rękodzieła, zajęcia zumby czy spotkania z artystami, przede wszystkim jednak wspiera małych pacjentów w czasie ich choroby i pobytu w szpitalu. Spotyka się także z podopiecznymi oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży.
W swoim wystąpieniu zachęcała uczniów do idei wolontariatu i niesienia pomocy innym, opowiadała także o emocjach, których doświadczają chorujące dzieci i ich najbliżsi oraz wolontariusze.
Zaapelowała również o wparcie akcji „Dar serca”, w trakcie której zbierane są dary dla dziecięcego oddziału onkologicznego Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy.
Nasz Klub Wolontariusza włączył się już do akcji i organizuje w szkole zbiórkę rzeczy potrzebnych dzieciom i ich rodzicom. Przydadzą się m.in. przybory plastyczne, woda, skarpetki, chusteczki, środki do higieny osobistej, nutridrinki, soki i książki.
B. Kowalska, J. Kozerewicz

 


ROK 2021/2022


Wolontariusze Roku 2021!

7 grudnia 2021 roku na przystani wodnej w Nakle nad Notecią odbyło się  wręczenie statuetek dla laureatów konkursu Wolontariusz Roku Powiatu Nakielskiego 2021. Organizatorami konkursu są Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią oraz Fundacja Salus Homini.

Wśród laureatów XII edycji konkursu, którzy nagrodzeni zostali za swoją bezinteresowną pracę na rzecz innych, znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Oliwia Wiśniewska, Julia Borowiak, Aleksandra Dominiak, Paulina Stepczyńska oraz Piotr Wekwerth.

Tytuły i statuetki wolontariuszom wręczali: Tadeusz Sobol – starosta nakielski, Tomasz Miłowski – wicestarosta oraz Dobrosława Jedynak – prezes Fundacji Salus Homini w Nakle nad Notecią.

 

Świąteczny jarmark

6 grudnia odbył się w naszej szkole Weihnachtsmarkt, czyli świąteczny jarmark. W szkolnej auli Klub Wolontariusza, bo to on był organizatorem imprezy,  ustawił stoiska z ozdobami i bożonarodzeniowymi łakociami. Przy świątecznej muzyce można też było skosztować zimowej  herbatki i zrobić sobie okolicznościowe zdjęcie.

Serdecznie dziękujemy  wszystkim, którzy pomogli w organizacji imprezy i tym, którzy skorzystali z jego oferty – zebrane fundusze przeznaczymy, jak zwykle, na cele charytatywne.

Mamy nadzieję, że jarmark na stałe wejdzie do kalendarza szkolnych imprez.

Mikołajki w przedszkolu

W poniedziałek, 6 grudnia, uczniowie działający w Klubie Wolontariusza, jak co roku, udali się do Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie, gdzie wcielili się w rolę Mikołajów i Śnieżynek. Tegoroczna wizyta, z uwagi na pandemię, odbyła się na świeżym powietrzu, co nie przeszkodziło  jednak w świetnej zabawie, zakończonej wręczeniem upominków każdemu przedszkolakowi.

Akcja charytatywna

W środę, 27 października, szkolny Kub Wolontariusza zorganizował w naszym liceum charytatywną akcję, której celem było wsparcie leczenia Doroty Piękoś oraz rehabilitacji Mateusza Echausta, ucznia jednej z naszych klas pierwszych. Przedmiotem licytacji były pizze z firmy Frigo Logistics, które można było nie tylko kupić, ale i zjeść w klasowym gronie. Pizze do akcji pozyskał pan Artur Krajewski, którego wsparli także rodzice naszych uczniów.  Wspólnymi siłami zebraliśmy 1370 zł.

Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji.

B. Kowalska


2020/2021

Wolontariusz Roku 2020!
10 grudnia 2020 r. w gabinecie Starosty Nakielskiego odbyło się oficjalne wręczenie statuetek dla laureatów konkursu Wolontariusz Roku Powiatu Nakielskiego 2020.

Tytuł „Wolontariusz Roku Powiatu Nakielskiego” ma na celu uhonorowanie dobroczynnej, społecznej działalności osób, które bez względu na wiek i wykształcenie pracują nieodpłatnie na rzecz potrzebujących. Organizatorami Konkursu jest Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią przy współpracy z Fundacją „Salus Homini”.

To już XXI edycja konkursu i ze względu na obecną sytuację w kraju – niezwykle wyjątkowa edycja. Był to czas, w którym pomoc wolontariuszy okazała się szczególnie potrzebna. Doceniając poświęcenie i zaangażowanie wolontariuszy, Kapituła konkursu postanowiła przyznać 13 nagród indywidualnych oraz dwie nagrody zespołowe. 

Tytułem „Wolontariusz Roku Powiatu Nakielskiego” w kategorii indywidualnej nagrodzone zostały także uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie:

  • Monika Kozdęba
  • Dominika Tokarczyk
  • Hanna Marchlewska
  • Gabriela Siuchnińska
  • Svetlana Ashikhmina

Z uwagi na konieczność zachowania warunków bezpieczeństwa sanitarnego, nie było możliwości zorganizowania uroczystej gali, więc statuetki, dyplomy oraz gadżety pamiątkowe wręczono podczas indywidualnych spotkań z wolontariuszami. 


Członkowie Klubu współpracują z Przedszkolem Samorządowym nr 2 Szubinie. W ramach tej współpracy pomagają w opiece nad dziećmi w wieku od 3 do 5 lat. Towarzyszą dzieciom w zabawie, nauce, czytaniu bajek i rysowaniu. Uczestniczą w organizacji przedsięwzięć takich jak: Mikołaj w przedszkolu, dzień sportu dla przedszkolaków czy festyny rodzinne.


Opiekunami Klubu są panie Małgorzata Bielska-Pingot i Bernadeta Kowalska.


 
 

 
 

2019/2020

Wolontariusz Roku 2019

W piątek 13 grudnia 2019r. w nowo otwartym Ośrodku Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku odbyło się przyznanie tytułów Wolontariusz Roku. Wśród wyróżnionych znalazły się uczennice naszej szkoły: Kinga Kantorska, Sandra Ptak i Berenika Woźniak.

Dziewczyny od 3 lat pomagają w Przedszkolu nr 2. Nagrody wręczył starosta nakielski- Tadeusz Sobol oraz przewodnicząca fundacji Salus Homini Dobrosława Jedynak.

B.Kowalska