Traces of Our Ancestors 2020-2022

CHORWACJA

28 marca- 1 kwietnia 2022

28 marca

ZAGRZEB- ZWIEDZANIE STARÓWKI I LEKCJE W SZKOLE

Zagrzeb- plac Bana Jelačića przy fontannie. Tu spotkaliśmy wszystkich uczestników mobilności. Dubravka, chorwacki koordynator oprowadziła nas po Starówce miasta. Pierwszy przystanek trasy: Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – kościół rzymskokatolicki, którego dwie neogotyckie dzwonnice stanowią symbol miasta. Następnie: Kamienna Brama- element murów miejskich średniowiecznego centrum Zagrzebia, Kościół św. Marka i Wieża Lotrščak z XIII w. skąd słychać wystrzał z armaty codziennie w samo południe. Nazwa stolicy, jak mówi legenda, pochodzi od słowa „zagrabiti” czyli zaczerpnąć. Chodzi o źródło wody, które wytrysnęło w czasach suszy, żeby napoić spragnioną armię. Po spacerze zajęcia w szkole. Uczniowie zapoznali się z programem nauczania goszczącej szkoły uczestnicząc w lekcjach języka angielskiego, informatyki, projektowania stron internetowych i fizjoterapii. Historię Zagrzebia poznaliśmy wykonując zadania w aplikacji Dotstorming.

29 marca

RIJEKA

Zwiedzanie Rijeki. Rijeka to największy chorwacki port handlowy, rybacki i tranzytowy. Również prężny ośrodek naukowy (Uniwersytet w Rijece i instytuty naukowo-badawcze) oraz kulturalny. W 2020 roku Rijeka była Europejską Stolicą Kultury. Program zwiedzania: Krzywa Wieża – Kosi Toranj z 1377r., Katedra św. Wita, Targ rybny, Muzeum Torpedy, Deptak Korzo z wieżą zegarową- Gradski Toranj, Sanktuarium Matki Bożej Trsatskiej i TwierdzaTrsat- z pięknym widokiem na miasto i Adriatyk.

30 marca

ZAGRZEB- DZIEŃ EUROPEJSKI

Uczniowie odwiedzili Dom Europy i wysłuchali wykładu na temat funkcjonowania Unii Europejskiej. W dalszej części programu zapoznali się w muzeum z historią Chorwacji od jej początków po dzisiejsze czasy. Po trudnej i treściwej lekcji historii wszyscy uczestnicy mobilności (łącznie z nauczycielami) w formie escape room’u zgłębili tajniki słynnych miejsc na zagrzebskiej starówce. Escape Tour był wyśmienitym pomysłem na lekcję historii w plenerze.

31 marca

VARAŽDIN

Pierwszy przystanek-Tech- park, instytucja realizująca unijne projekty w branży informatycznej. Varaždin to dawna stolica Chorwacji, miasto położone 80 km od Zagrzebia. Słynne z barokowej architektury. Miasto wchodziło kiedyś w skład Austro-Węgier. Stare miasto otoczone jest fosą. Nie brakuje mostu zwodzonego. Najsłynniejsza budowla to XVII-wieczny pałac. Konieczne też do zwiedzenia Muzeum Aniołów. Varaždin nazywane jest „miastem gdzie śpią anioły.” Przystanek na tradycyjny chorwacki obiad w Zajeździe Etnograficznymi i ostatnia atrakcja- zamek Trakošćan pod granicą ze Słowenią. Zbudowany w XIV w.; należał do hrabiów Drašković.

1 kwietnia

ZADANIA PROJEKTOWE

Praca w szkole nad podsumowaniem zadań chorwackiej mobilności: kalendarium historycznym krajów uczestniczących w projekcie oraz przewodnikiem po najciekawszych miejscach/budowlach/eksponatach muzealnych, które zwiedziliśmy/zobaczyliśmy.


PORTUGALIA

14-18 lutego 2022

Swoja wizytę w Portugalii uczniowie szubińskiego liceum rozpoczęli od poznania partnerskiej szkoły – Escola Secundária Dr. Augusto César da Silva Ferreira. W jej murach spotkali się z Carlosem Miguelem Maximiano de Almeida Coelho, członkiem Parlamentu Europejskiego w latach 1994- 2019, z którym dyskutowali m.in. na temat polityki migracyjnej, ochrony dziedzictwa narodowego, wpływu pandemii na gospodarkę czy konfliktu Rosji z Ukrainą. Zdalnie spotkali się również z pracownikiem Casa da Europa z siedzibą w Lizbonie, instytucją zajmującą się popularyzacją działań Unii Europejskiej w Portugalii.

Część wyjazdu poświęcona była także poznawaniu kraju partnera projektu. Uczniowie zwiedzili między innymi Salinas, czyli kopalnię soli w Rio Maior, w której otrzymywano sól z wód głębinowych oraz stanowisko archeologiczne Villa Romana, datowane na okres późnego Cesarstwa Rzymskiego (III-V wiek). W malowniczym miasteczku Sintra podziwiali wystawne rezydencje i pałace. W Lizbonie zaś zwiedzili Klasztor Hieronimitów – zbudowany w XVI wieku na polecenie króla Manuela I jako wyraz dziękczynienia za szczęśliwą wyprawę Vasco da Gamy do Indii, a także Torre de Belem, Pomnik Odkrywców, Elevador de Santa Justa i Plac Comercio.Zachwycili się także wąskimi i stromymi uliczkami oraz kamienicami wyłożonymi kafelkami azulejos i klimatycznymi kafejkami, w których można skosztować lokalnych specjałów przy melancholijnej muzyce fado. W Peniche, nadmorskim miasteczku, zwiedzili „Museu Nacional da Resistência e Liberdade”, natomiast w Óbidos – średniowieczną fortyfikację otaczającą swoimi murami najstarszą część miasta. A Nazare, europejskie centrum surfingu, zachwyciło ich pięknymi plażami i wysokimi falami.

Kolejne spotkanie uczestników projektu „Śladami naszych przodków- europejskie regiony na przestrzeni czasu” odbędzie się w marcu w Chorwacji.

Lizbona, klasztor Hieronimitów

24 lutego 2021

Na platformie zoom uczniowie z krajów partnerskich prezentowali miejsca związane z II wojną światową i Unią Europejską. Miejsca te będą mogli zwiedzić podczas mobilności.

Oto link to mapy stworzonej przez uczniów:

https://padlet.com/maternefranz/s8qfjk7c8cyvfnrz

20 grudnia 2020

Zarys projektu:

Przeczytaj o projekcie!

16 grudnia 2020

Poznaliśmy się! Na platformie Zoom odbyło się spotkanie zapoznawcze koordynatorów oraz uczniów z grup projektowych. Uczniowie opowiedzieli o swoich szkołach i miejscach zamieszkania. Przedstawili również swoje oczekiwania względem projektu.

26 listopada 2020

W drodze głosowania wybraliśmy logo projektu. Zwycięzcą jest Silvia Gallitelli z Włoch.

2 września 2020

Z dniem 2 września rozpoczynamy nowy projekt.

Tytuł projektu:

„Auf den Spuren unserer Vorfahren – Europäische Regionen im Wandel”

„Śladami naszych przodków-europejskie regiony w okresie przejściowym”

Cel projektu

Zapoznanie z działalnością Unii Europejskiej w kontekście skutków II wojny światowej.

Partnerzy:

#Quirinus Gymnasium Neuss

Neuss, Niemcy- koordynator

#ISTITUTO ISTRUZIONE SUPERIORE BERNALDA

Ferrandina, Włochy

# Privatna gimnazija i strukovna škola „Svijet”

Zagrzeb, Chorwacja

# Escola Secundária Dr. Augusto César da Silva Ferreira,

Rio Maior, Portugalia

# I Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego

Szubin, Polska

http://loszubin.pl/wp-admin/post.php?post=3714&action=edit