Klub szachowo-warcabowy

 HISTORIA POWSTANIA KLUBU

W I Liceum Ogólnokształcącym im. St. Wyspiańskiego powstał klub szachowo – warcabowy „I LO Szubin”, którego prezesem została Lidia Leciejewska, a wiceprezesem Marek Biernacki.
Inicjatorem powstania klubu jest przyjaciel i absolwent naszego liceum pan Piotr Szybowicz.
Nowo utworzone stowarzyszenie jest sekcją UKS Szachowej Dwójki Szubin. Zawodnicy I LO im. Stanisława Wyspiańskiego od dwóch lat z powodzeniem startują w mistrzostwach województwa w warcabach stupolowych. Czołowe miejsca zdobyli następujący gracze: Lidia Leciejewska, Dominika Pawłowska, Wiktor Paszkiet, Dominik Iwiński, Adam Wencka, Dominika Lewandowska, Martyna Kowalewska, Cezary Palczewski, Karolina Krajewska, Alicja Marchlewska, Amadeusz Leszczyński i Katarzyna Modrzyńska.
W naszym liceum dwukrotnie rozegrano już szachowe mistrzostwa województwa w szachach błyskawicznych (2016, 2017), połączone z turniejem powstania wielkopolskiego (Puchar Pociągu Pancernego „Danuta”) i szachowo – warcabowe mistrzostwa szkół gminy Szubin (2016, 2017).
Honorowym członkiem klubu został nestor szubińskich warcabów Jan Baszczyński, który w 1996 roku wywalczył srebrny medal w X IOSW „Atlanta 96” w Kruszwicy. Gmina zdobyła wtedy 6 medali, w tym 3 srebrne (Piotr Zieliński – pchnięcie kulą, Jan Baszczyński – warcaby, LKS Szubinianka – koszykówka) i 3 brązowe.
Tekst i zdjęcia autorstwa p. Piotra Szybowicza.

  

ROK 2017

8 października 2017 roku w Szubińskim Domu Kultury odbyły się Mistrzostwa Województwa  w Grze Aktywnej  w Warcabach Klasycznych (64).

Mistrzostwa odbyły się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Szubina Artura Michalaka. Na starcie stanęło aż 75 zawodników z Bydgoszczy, Świecia, Sępólna Krajeńskiego, Kowalewa Pomorskiego, Unisławia, Królikowa i Szubina.

Klub szachowo – warcabowy „I LO Szubin” wystawił następującą drużynę:
– Beata Bethke
– Katarzyna Modrzyńska
– Hubert Zdralek
– Adam Wencka

Zawodnicy spisali się znakomicie zdobywając następujące laury:

kategoria dziewcząt do lat 19
– III m-ce Katarzyna Modrzyńska
– IV m-ce Beata Bethke

kategoria chłopców do lat 16
– V m-ce Hubert Zdralek

kategoria chłopców do lat 19
– II m-ce Adam Wencka
W naszym Klubie po raz pierwszy reprezentował Liceum Hubert Zdralek i zajął grając pierwszy raz w zorganizowanym turnieju  aż V miejsce – GRATULUJEMY.

Medale otrzymali także absolwenci naszego liceum: Piotr Szybowicz, Daniel Lubawy, Robert Mastalerz.
Ze wszystkich Was jesteśmy dumni.

Zdjęcia:  Piotr Szybowicz

 

 

  

ROK 2018

3 lutego 2018r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie odbył się Turniej Warcabowy – Powstanie Wielkopolskie – Puchar Zdobywców Pociągu Pancernego „Danuta” z udziałem 39 warcabistów z Bydgoszczy, Janikowa, Nakła, Unisławia, Szubina, Rynarzewa, Kowalewa, Samoklęsk, Kołaczkowa i Królikowa.

W zawodach rywalizowano w dwóch grupach turniejowych, a medalistów wyłoniono w pięciu klasyfikacjach: do lat 7, 9, 11, 13 i open.

Mieszkańcy gminy Szubin wywalczyli 8 medali. 

Z ramienia I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Wyspiańskiego w Szubinie odnotowano następującą klasyfiakcję: 
 Turniej A – Klasyfikacja open: – III miejsce Dominik Iwiński (klasa IIIa)

                              – V miejsce Hubert Zdralek (klasa Ia)

 

Naszym laureatom gratulujemy.

 

 

 


 

Turniej Szachowy – Powstanie Wielkopolskie
Puchar Zdobywców Pociągu Pancernego „Danuta”

4 lutego w szubińskim I LO im. Stanisława Wyspiańskiego zorganizowano turniej towarzyszący mistrzostwom województwa, upamiętniający jedno z ważniejszych wydarzeń w historii miasta. Tym razem rywalizowano w zawodach szachowych – Powstanie Wielkopolskie – Puchar Zdobywców Pociągu Pancernego „Danuta”. Na listach startowych znalazło się 26 miłośników 64 pól z Bydgoszczy, Sępólna Krajeńskiego, Żnina, Nakła, Miastowic, Aleksandrowa Kujawskiego, Łochowa, Szubina i Rynarzewa.

Trzy pierwsze miejsca zajęli: Alan Jagodziński (LKS Chrobry Gniezno), Olaf Jagodziński (LKS Chrobry Gniezno) i Zbigniew Bela (PKS Leśny Bydgoszcz). W poszczególnych grupach rankingowych tryumfowali: grupa 1600 – I miejsce Alan Jagodziński, II miejsce Olaf Jagodziński, III miejsce Jan Kudłacik, grupa 1400 – I miejsce Zbigniew Bela, II miejsce Adam Górecki, III miejsce Dominik Bauza, grupa 1200 – I miejsce Janusz Przybylski, grupa 1000 – I miejsce Grzegorz Podlewski, II miejsce Wojciech Wiechowski, III miejsce Marcin Domiński. Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem Szubina okazał się Marcin Domiński, a najlepszym szachistą I LO w Szubinie został Hubert Zdralek.

Tekst i zdjęcia: Piotr Szybowicz

 

Zawody współfinansowano w ramach projektu realizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące im. St. Wyspiańskiego: „Przez sport i profilaktykę do wolności od nałogów i przemocy” w zakresie Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii dla gminy Szubin w roku 2018.