Klub Turystyczny


 

„Poznaj, pókiś jeszcze młody

Co kochane było wprzody…

Dobrej sławy ojcowiznę”

Klub powstał w marcu 2017r. z inicjatywy Bernadety Kowalskiej oraz Aurelii Kasprzak, które napisały projekt o dofinansowanie zajęć pozalekcyjnych do Starostwa Powiatowego w Nakle.

Celem działania klubu „barfuss” jest pokazanie uczniom piękna i atrakcyjności naszego regionu, zachęcenie do samodzielnych poszukiwań ciekawych miejsc oraz rozbudzenie zainteresowania historią najbliższej okolicy.

14 marca 2017r. zatem klub rozpoczął swoją działalność od realizacji projektu edukacyjnego „Poznajemy ciekawe miejsca naszego regionu”. Tego dnia odbyła się pierwsza wizyta w Muzeum Ziemi Szubińskiej, w czasie której uczniowie obejrzeli prezentację o Szubinie i okolicy.

W ramach realizowanego projektu członkowie klubu będą odnajdywać ciekawe budynki w okolicy, badać, kiedy i w jakich okolicznościach powstały.

18 maja 2017r. uczniowie biorący udział w projekcie „Poznaj najbliższą okolicę”, finansowanym przez powiat nakielski, udali się do Kcyni i okolic. Historię Kcyni i jego zabytków przybliżył im dawny nauczyciel historii z kcyńskiego liceum pan Alojzy Szudrowicz. Po Ośrodku Kultury im. Klary Prillowej oprowadziła ich pani Renata Gaj – Kowalska. Po spacerze uliczkami Kcyni, uczniowie udali się do parku w Żurawi, dawnej posiadłości rodziny von Buelow.

W drodze powrotnej zaś odwiedzili posiadłość państwa Morawskich, gdzie podziwiali konie i stajnie. Wycieczka zakończyła się wizytą w muzeum łowiectwa, po którym oprowadzał pan Andrzej Morawski.

WIZYTA  W  MUZEUM  ZIEMI  SZUBIŃSKIEJ

14 marca 2017r. odbyła się pierwsza wizyta w Muzeum Ziemi Szubińskiej, w czasie której uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną i wysłuchali wykładu o historii i zabudowie  Szubina i okolicy. Członkowie klubu będą odnajdować ciekawe budynki w okolicy, badać, kiedy i w jakich okolicznościach powstały.

WYJAZD  DO  KCYNI,  ŻURAWII  I  TURZYNA

18 maja 2017r. uczniowie biorący udział w projekcie udali się do Kcyni i okolic. Historię Kcyni i jego zabytków przybliżył im dawny nauczyciel historii z kcyńskiego liceum pan Alojzy Szudrowicz. Po Ośrodku Kultury im. Klary Prillowej oprowadziła ich pani Renata Gaj – Kowalska. Po spacerze uliczkami Kcyni, młodzież udała się do parku w Żurawi, dawnej posiadłości rodziny von Buelow. W drodze powrotnej zaś odwiedzili posiadłość państwa Morawskich, gdzie podziwiali konie i stajnie. Wycieczka zakończyła się wizytą w muzeum łowiectwa, po którym oprowadzał pan Andrzej Morawski.

 

WYCIECZKA  DO  ŁODZI  I OKOLIC

W dniach 25 – 26 września uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Szubinie wzięli udział w wycieczce do Łodzi i okolic. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Poznajmy ciekawe miejsca regionu”, który jest współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Nakle n/N.

Uczestnicy projektu odwiedzili Muzeum Miasta Łodzi oraz Muzeum Kinematografii, a podczas spaceru z przewodnikiem ul. Piotrkowską wysłuchali interesujących faktów o historii tego miasta. Uwagę młodzieży zwrócił charakterystyczny układ urbanistyczny tego miasta, różniący się od miast na naszych terenach. W okolicach Łodzi licealiści zwiedzili geograficzne atrakcje tego obszaru – kopalnię soli w Kłodawie oraz relaksowali się w termach w Uniejowie.

Dla uczniów i nauczycieli wycieczka była okazją do poznania rzadziej odwiedzanych rejonów naszego kraju i poszerzenia wiedzy historyczno-geograficznej.

 

 

 

Spacer po Nakle

W piątek 6.10. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie realizujący projekt kulturowy „Poznajemy najbliższą okolicę” (dofinansowany przez Starostwo Powiatowe) zwiedzili Nakło nad Notecią. Dopiero teraz wielu z nas poznało historię i ciekawe miejsca “stolicy” naszego powiatu… A po Nakle – mieście trzech kultur – oprowadziła nas Pani Ania Sergott – przewodniczka z Muzeum Ziemi Krajeńskiej. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści o życiu Polaków, Niemców i Żydów w jednym mieście. Przewodniczka zwróciła naszą uwagę na ciekawostki architektoniczne: wille przy ul. Ks. Piotra Skargi, czy piękne kamienice ulokowane wzdłuż ul. Bydgoskiej.

Polecamy! Później ciastka i lody w smaczny sposób zakończyły nasza wycieczkę.

A.Kasprzak