Turystyka


„Poznaj, pókiś jeszcze młody
Co kochane było wprzody…
Dobrej sławy ojcowiznę”


Historia-Klub-Turystyczny


ROK 2023/2024


Wycieczka do Berlina

Będąc w takim miejscu, należy skosztować regionalnych przekąsek z kiełbasek, kapusty, pieczonych kasztanów, orzechów i innych smakołyków oraz nabyć wyroby rękodzielnicze. Uczniowie odwiedzili również Muzeum Techniki.

Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie najważniejszych miejsc w sercu Berlina, między innymi Placu Aleksandra, Bramy Brandenburskiej, Pomnika Pomordowanych Żydów Europy, gmachu Parlamentu Niemiec.

Mimo mroźnej pogody, wszyscy z radością nie tylko podziwiali wspaniałe obiekty tego najludniejszego miasta Unii Europejskiej, ale także delektowali się wystrojem i atmosferą jarmarków.

J. Stefaniak -Szmyt


Pałuki  – nasza mała ojczyzna 
6 października uczniowie naszego liceum odkrywali swoją małą ojczyznę – Pałuki.
Na początku wycieczki do Żnina zwiedziliśmy stającą w centrum miasta, a wzniesioną w latach 1447-1500, wieżę ratuszową, gdzie obejrzeliśmy między innymi: fragment rurociągu z 1528 roku oraz rekonstrukcje sali obrad dawnej rady miejskiej i skarbca miejskiego z wagą oraz fragment drewnianej rury wodociągowej z 1528 roku.
W Muzeum Ziemi Pałuckiej zapoznaliśmy się z wystawą etnograficzną dokumentującą życie na Pałukach na przełomie XIX i XX wieku oraz zwiedziliśmy ekspozycję na temat historii żnińskiego drukarstwa. To w Żninie narodziła się polska prasa kolorowa, na czele z czasopismem „Moja Przyjaciółka” (1934-1939), które następnie przemianowano na „Przyjaciółkę” (1948).
W piwnicach budynku znajduje się Muzeum Sportów Motorowodnych, gdzie poznaliśmy historię mistrzów świata i Europy: Waldemara Marszałka i Tadeusza Haręzy. Od ponad 30 lat w mieście organizowane są mistrzostwa świata i Europy w sportach motorowodnych różnych klas.
Ze Żnina udaliśmy się do pobliskiego Januszkowa, w którym urodził się Klemens Janicki – Janicjusz (1516-1543). We wsi znajduje się pomnik upamiętniający tego wybitnego poetę polskiego renesansu. To tam zapoznaliśmy się z utworem, który napisał umierając w wieku 27 lat.
VII – De se ipso ad posteritatem, cum in summo vitae discrimine versaretur, quod tamen evaserat (Elegia VII O sobie samym do potomności).
Si quis eris olim nostri studiosus, ob idque
Nosse voles vitae fata peracta meae,
Perlege, quae propere dictavi carmina, cum me
Hydrops Lethaeis iam dare vellet aquis (…).
Ty, co pomyślisz o mnie i zapragniesz
Kiedyś, w przyszłości, poznać moje życie,
Przeczytaj wiersze dyktowane spiesznie,
Gdy mnie puchlina spychała w toń Lete (…).

 
Najpierw mała ojczyzna- Światowy Dzień Turystyki 2023

27 września z okazji Światowego Dnia Turystyki klasy turystyczne naszego liceum udały się na grę miejską ulicami Szubina. Trasa wiodła Winnicą w kierunku ruin zamku.
Na podstawie fotografii niewielkich fragmentów obiektów uczestnicy musieli odnaleźć żądane miejsca i połączyć je z odpowiednim opisem. Celem gry było  poznanie przez uczniów  ciekawych miejsc w mieście. W następnych miesiącach gry miejskie zorganizowane zostaną w innych rejonach Szubina.

A. Kasprzak


Anne Frank Friedenstage – Bergen 2023
Od 19 do 24 września młodzież z naszego liceum uczestniczyła w niemieckim Bergen w Dniach Pokoju Anny Frank . Specjalnie na tę okazję uczniowie przygotowali oparty na Dzienniku Anny Frank musical Liebe Kitty. Dzięki zaangażowaniu młodzieży i profesjonalnym instruktorom z Teatru w Celle przedstawienie wypadło znakomicie i spotkało się z gorącym aplauzem zgromadzonej w Stadthaus w Bergen międzynarodowej publiczności.
Podczas kilkudniowego pobytu w Bergen uczniowie nie tylko uczestniczyli w próbach do spektaklu, ale również zwiedzali okolice. Odwiedzili piękne miasto Celle z zamkiem, synagogą i licznymi domami z muru pruskiego oraz teren byłego obozu koncentracyjnego Bergen – Belsen, w którym zginęła Anna Frank.
Młodzi ludzie z Niemiec, Holandii, Czech i Polski mieli okazję poznać się, wymienić doświadczenia oraz jaki podszkolić znajomośc języków obcych.
Wyjazd został sfinansowany przez Fundację Konrada Adenauera, miasto Bergen, Powiat Nakielski i Burmistrza Szubina.

B.Kowalska



 

 

ROK 2022/2023

Wizyta uczniów klasy turystycznej w pałacu w Zalesiu

Na zaproszenie państwa Oczkowskich, uczniowie klasy Id gościli w progach pałacu w Zalesiu. Gospodyni pałacu, pani Silvana Oczkowska, przybliżyła uczestnikom wycieczki jego historię i oprowadziła ich po dawnym folwarku oraz parku otaczającym dwór. Uczniowie dowiedzieli się także, jak funkcjonuje rejestr zabytków i jaką ochroną otaczane są zabytki w Polsce.

Źródła historyczne podają, że pałac, gorzelnię i inne budynki gospodarcze w Zalesiu wybudował około 1869 roku Karol Goetlib Kiehn.  Po zakończeniu II wojny światowej właściciele zostali zmuszeni do opuszczenia majątku, który w sierpniu 1946 roku stał się własnością Skarbu Państwa. Obecnie zespół pałacowo-parkowy jest własnością prywatną państwa Oczkowskich, którzy otoczyli zabytek troską i postarali się przywrócić mu dawną świetność. Dzisiaj majątek funkcjonuje jako Agroturystyka Pałac Jasminum i tętni życiem.

M.Piekarska

 

Wycieczka uczniów klasy turystycznej po Pałukach

Kolejnym miejscem na trasie wycieczki był urokliwy drewniany kościół pw.  św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim, który powstał w  XIV wieku, a jego historię opowiedział uczestnikom wyjazdu przewodnik z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Wyjazd zakończył się atrakcją przyrodniczą, czyli skrzyżowaniem rzek Nielby z Wełną, które powstał około 1830 roku w wyniku prac melioracyjnych prowadzonych przez cystersów.

M. Piekarska

 

 

 

 

Wycieczka do Gdańska

Wyjazd do Krakowa i Oświęcimia


ROK 2021/2022

Wyjazd do teatru do Gniezna

WYCIECZKA-DO-ŁODZI-I-KŁODAWY


ROK 2020/2021

czas pandemii…


2019/2020

„MŁODZI DLA ŚRODOWISKA”

Wizyta-licealistów-w-oczyszczalni-ścieków

Wycieczka-do-Parku-Mużakowskiego

Happening-szubińskich-licealistów

ZAKOŃCZENIE-PROJEKTU-Młodzi-dla-środowiska


2018/2019

EuroWeek

Szubińscy-licealiści-w-Berlinie

CIEKAWE MIEJSCA REGIONU

Poznaj-najbliższą-okolicę

Spacer-po-Nakle

WYCIECZKA-do-ŁODZI

WYJAZD-do-KCYNI-ŻURAWI

WIZYTA-w-MUZEUM-ZIEMI-SZUBIŃSKIEJ