Rok 2022
„Chemiczne inspiracje” 2022
Aurelia Kasprzak, Arleta Marchlewska – koordynatorki projektu
Wykład dla uczniów klas biologiczno – medycznych ”Sama chemia? Ciekawe dodatki, które znajdziemy w żywności” – grudzień 2022
W ramach realizacji projektu „Chemiczne inspiracje” dofinansowanego przez Powiat Nakielski, gościliśmy w szkole przedstawicieli Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Bydgoskiej. Podczas spotkania wysłuchaliśmy , z którego dowiedzieliśmy się, że nie wszystkie dodatki do żywności są złe i pozwalają polepszyć ich jakość-nadają barwę, aromat, przedłużają trwałość czy poprawiają konsystencję. Następnie dowiedzieliśmy się, jakie kierunki kształcenia proponuje uczelnia oraz zostaliśmy zaproszeni do udziału w projekcie naukowym „Nie Taka Straszna Chemia”, w którym uczniowie będą mogli rozwijać swoje pomysły badawcze pod okiem wykładowców WTiICh PBŚ.
Licealiści w Collegium Medicum- grudzień 2022
Składamy serdeczne podziękowania całemu Wydziałowi Farmaceutycznemu za serdeczne przyjęcie i umożliwienie nam udziału w warsztatach.
Listopadowe wydarzenia projektu – listopad 2022
Wizyta na wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Bydgoskiej – październik 2022
11 października uczniowie naszego liceum wzięli udział w Inżynieraliach Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Bydgoskiej. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji proponowanych przez uczelnię kierunków studiów i laboratorium pt. „Kolorowa chemia – reakcje przebiegające ze zmianą barwy”, w czasie którego uczniowie badali m.in. rolę wskaźnika pH w reakcji zobojętniania czy adsorpcyjne właściwości węgla aktywnego. Przeprowadzali także reakcję wypierania miedzi z jej soli przez aktywniejszy glin oraz wykrywali określone kationy i aniony w roztworach.
Kolejne zajęcia odbyły się w pracowni informatycznej, w której uczniowie pracowali w systemie ChemSketch tworząc wizualizację rozbudowanych struktur chemicznych.
W drugiej części spotkania można było zapoznać się z działalnością firm związanych z sektorem chemicznym (Frosta, GOODVALLEY, Colian, ANWIL, Plastica, Mondi Świecie, TELE-FONIKA Kable).
Wyjazd zakończył się wspólnym grillowaniem, połączonym z degustacją produktów Frosty, oraz pokazem kuchni molekularnej.
Spotkanie z Politechniką Bydgoską było kolejnym etapem realizacji projektu „Chemiczne inspiracje” dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią.
Wycieczka do Trójmiasta- wrzesień 2022
15 i 16 września, w ramach realizacji projektu „Chemiczne inspiracje”, dofinansowanego przez Zarząd Powiatu Nakielskiego, uczniowie I Liceum ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Szubinie uczestniczyli w wycieczce do Trójmiasta.
Swoją podróż rozpoczęli od wizyty w Centrum Nauki Experyment w Gdyni, gdzie mogli obserwować zjawiska zachodzące w przyrodzie. Obserwowali m.in. tworzenie się fal i wirów w wodzie, porównywali natężenia dźwięków pochodzących z różnych urządzeń, mogli poleżeć na łóżku fakira czy skorzystać ze strefy relaksu muzyką i światłem, poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz sprawdzić biologiczny wiek i kondycję swego ciała. Kolejnym miejscem, które odwiedzili, było Muzeum Bursztynu w Gdańsku, w którym poznali warunki tworzenia się bursztynu oraz okoliczności powstawania inkluzji. Następie udali się do „Muzeum Iluzji De Ja Vu”, czyli interaktywnego gdańskiego muzeum złudzeń optycznych i iluzji, w którym nic nie było takie, jak się wydawało.
Drugi dzień wycieczki licealiści rozpoczęli spacerem po gdańskiej starówce – zwiedzili ulicą Długą i Nowy Targ, podziwiali fontannę Neptuna, Dwór Artusa, budynek Poczty Polskiej, pomnik Obrońców Poczty Polskiej i Bazylikę Mariacką.
Następnie udali się do Muzeum II Wojny Światowej, które zadziwia nie tylko eksponatami, ale także swoją architekturą. Wystawa obejrzana przez uczniów została podzielona na 3 bloki narracyjne – „Droga do wojny”, „Groza wojny” i „Długi cień wojny”. Ponad 2 tysiące eksponatów i około 240 stanowisk interaktywnych pozwalają zobaczyć wojnę nie tylko z polskiej perspektywy, ale także z punktu widzenia Europy i świata. Archiwalne dokumenty, filmy i wspomnienia dają możliwość lepszego poznania codziennego wojennego życia zwykłych ludzi i piekła, przez które przeszli.
Kolejnym miejscem, które odwiedzili uczniowie, była Archikatedra w Oliwie, gdzie znajdują się aż trzy instrumenty: słynne organy wielkie, organy w transepcie oraz pozytyw – niewielki instrument w łuku nawy bocznej. Możliwości tych instrumentów licealiści podziwiali w trakcie koncertu organowego.
Wycieczka zakończyła się spacerem po sopockim molo.
Warsztaty naukowe – czerwiec 2022
W ramach realizacji zajęć pozalekcyjnych „Chemiczne inspiracje”, dofinansowanych przez Zarząd Powiatu Nakielskiego, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Szubinie uczestniczyli w warsztatach naukowych przygotowanych przez pracowników Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej im J.J. Śniadeckich.
Zajęcia laboratoryjne dotyczyły między innymi zjawisk biochemicznych, które obserwować możemy na co dzień – uczniowie dowiedzieli się bowiem, dlaczego galaretka z kiwi nie gęstnieje, albo co zrobić, aby owoce nie czerniały i dłużej były świeże. Poznali także metody przygotowania i wyodrębniania materiału genetycznego. Sprawdzali, czy w produktach spożywczych są enzymy, oceniali jakość i wartość konsumpcyjną ziemniaków, z których przygotowywane są frytki.
Pracownikom uczelni bardzo dziękujemy za zaproszenie i przygotowanie zajęć! Z niecierpliwością czekamy na kolejne naukowe wyjazdy, które odbędą się we wrześniu i październiku roku szkolnego 2022/2023.
Prezentacje przygotowane przez uczniów:
Ekologia – Kto i jaki sposób niszczy planetę
Niebezpieczne składniki żywności
Jak zmniejszyć ilość odpadów w domu i szkole _
„Z Wyspiańskim w stronę sztuki” 2022
Klaudia Bethke, Agnieszka Kobierowska-koordynatorki projektu
Zakończenie projektu ,, Z Wyspiańskim w stronę sztuki”
Od maja do października, w ramach projektu ,, Z Wyspiańskim w stronę sztuki”, w naszym liceum odbywały się zajęcia pozalekcyjne finansowane przez POWIAT NAKIELSKI. W jego ramach uczniowie mogli rozwijać swoje uzdolnienia artystyczne w trakcie wyjazdowych i stacjonarnych warsztatów plastycznych, w czasie których nie tylko malowali, ale także uczyli się sztuki tworzenia witraży. Uczestnicy projektu zapoznali się także z warsztatem pracy kowala artystycznego,zwiedzili Kraków szlakiem Stanisława Wyspiańskiego oraz poznali ciekawostki związane z jego życiem i twórczością. Efektem zrealizowanych działań są prace uczniów, które można było oglądać w czasie wystaw zorganizowanych w naszej szkole.
Koordynatorzy projektu dziękują POWIATOWI NAKIELSKIEMU za jego sfinansowanie a panu Tomaszowi Jeszke, pani Alinie Gordon i panu Leszkowi Głowackiemu – za podzielenie się z uczniami swoją wiedzą i umiejętnościami.
Wyjazd do Krakowa i Oświęcimia – wrzesień 2022
Warsztaty malarskie – czerwiec 2022
W ramach zajęć pozalekcyjnych „Z Wyspiańskim w stronę sztuki”, finansowanych przez Zarząd Powiatu Nakielskiego, w naszej szkole odbyły się warsztaty malowania na szkle farbami witrażowymi. Uczniowie najpierw zapoznali się z twórczością Wyspiańskiego jako witrażysty, obejrzeli najbardziej znane witraże tego młodopolskiego artysty, znajdujące się m.in. w Bazylice Franciszkanów czy Bazylice Mariackiej w Krakowie. Następnie spróbowali swoich sił i namalowali witraże na szkle inspirowane pracami Wyspiańskiego, głównie motywami kwiatowymi.
„Sztuka na wyciągnięcie ręki” 2022


EKOLOGIA-MŁODZI DLA ŚRODOWISKA 2020
TURYSTYKA-Poznajmy ciekawe miejsca regionu2019
SPORT-STAWIAM NA AKTYWNY WYPOCZYNEK
Projekt „W stronę dojrzałości”
Realizacja zadania z Gminnego programu profilaktyki
i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii dla gminy Szubin w roku 2017