„ Uczymy się w euroszkole” – podsumowanie projektu

 Uczymy się w euroszkole”to tytuł zakończonego w szubińskim I Liceum Ogólnokształcącym im. St. Wyspiańskiego projektu dofinansowanego przez POWIAT NAKIELSKI. Projekt trwał od marca do połowy grudnia, a koordynowały go nauczycielki M. Piekarska  i A. Kasprzak.
W ramach zaplanowanych działań uczniowie wykonywali zadaniaw j. angielskim z rówieśnikami z innych krajów europejskichna platformie E-twinning. Przez miesiąc realizowany był inny temat, np. plakaty i zdjęcia dot. lekcji, filmy o klubach szkolnych, opisy miejsca zamieszkania, pocztówki internetowe, komiksy wykonane w aplikacjach cartoonowych dot. „Moje hobby”.
Drugi etapprojektuobejmował 5-cio dniowy pobyt w Międzygórzu w Sudetach i udział wwarsztatach językowych Euroweek Szkoła liderów. Zajęcia odbywały się w j. angielskim w grupach z uczniami szkół średnich z różnych województw, a prowadzili je zagraniczni wolontariusze.
Projekt zamknął wyjazd licealistów do Multikina w Bydgoszczy na retransmisję sztuki International Theatre Live pt. „Dziwny przypadek psa nocną porą”. Sztuka transmitowana w oryginale – w j. angielskim jest ekranizacją powieści Marka Haddona, a porusza problematykę życia nastolatka z zespołem Aspergera.
Niezaprzeczalną wartością projektu „Uczymy się w euroszkole”dofinansowanego przez Powiat Nakielski było realizowanie przez uczniów szubińskiego liceum kilku różnorodnych, interesujących działań, takich jak:  praca na platformie internetowej E-Twinning, uczestnictwo w wyjazdowych warsztatach językowych oraz obejrzenie nowoczesnego przedstawienia teatralnego. Wszystkie te działania nakierowane były głownie na poszerzenie umiejętności i sprawności posługiwania się w języku angielskim, ale nie tylko…  Przez udział w programie Euroweeklicealiści rozwinęli zdolności społeczne, umiejętnie pracują zespołowo, są świadomi jakie umiejętności są ważne na rynku pracy.Spotkania i warsztaty z zagranicznymi wolontariuszami w Międzygórzu przybliżyły realia życia na świecie, a uczniom umożliwiły zaprezentowanie szkoły i regionu – Powiatu Nakielskiego.

Realizowanie projektów na platformie E-twinning (projekty w j. angielskim z uczniami z innych krajów europejskich) wpłynęło na podniesienie sprawności językowych, poszerzenie wiedzy o świecie, propagowanie wizerunku naszej szkoły jako nowoczesnej placówki.Natomiast wyjazd na do Multikina pokazał wartość kultury na wysokim poziomie, uwrażliwił na potrzeby rówieśników z zespołem Aspergera.
Uważamy, że dofinansowanie projektu przez POWIAT NAKIELSKI umożliwiło młodzieży udział w różnorakich działaniach naukowo-kulturalnych, które uczniowie będą z sentymentem wspominać.

Aurelia Kasprzak