Tydzień Pokoju Anny Frank

W ubiegłym tygodniu uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie uczestniczyli w międzynarodowym projekcie – Tygodniu Pokoju Anny Frank. Wirtualnie spotkaliśmy się z młodzieżą z Niemiec, Holandii i ze Śremu. Głównym tematem dyskusji były prawa człowieka w kontekście II wojny światowej oraz obecnie. 

W ramach poniedziałkowych zajęć poznawaliśmy się bliżej, dokonaliśmy prezentacji swoich miast, a wieczorem chętni uczestnicy mogli wziąć udział w wieczorze gier. Następnego dnia rozmawialiśmy o kulturze pamięci poszczególnych narodów oraz o mechanizmie działania nazizmu. W środę odbyła się dyskusja na temat historii dzieci w systemie nazistowskim. Szczególnie ciekawym punktem projektu była rozmowa z Juliusem Maslovatem – mężczyzną, który jako dziecko przetrwał pobyt w obozie Bergen-Belsen. Czwartek zaczął się tematyką dzieci w tym obozie. Poznaliśmy historie HettyVerolme, Yvonne Koch, Ceiji Stojka oraz Henrietty Kelly. Potem opisana została obecna sytuacja Romów i ich dyskryminacja. Piątkowy poranek poświęciliśmy na stworzenie prezentacji podsumowujących projekt, które później każda z grup przedstawiła.

Będziemy miło wspominać ten tydzień, pomimo problemów technicznych. W naszej pamięci na długo pozostaną słowa Juliusa Maslovata: “Pamiętajcie, że druga wojna światowa nie zaczęła się bronią, a słowami. Poprzez znęcanie się i odbieranie ludziom praw. Bądźcie świadomi, gdy tak się będzie działo. Przeciwstawcie się temu, jeśli będziecie mogli”.

Julia Nowicka i Paulina Stepczyńska kl. IIg